«Діяльність української влади, в тому числі в сфері юриспруденції, можна охарактеризувати російським прислів’ям: ты ему плюй в глаза, он скажет – Божья роса. Те, що кажуть у Міністерстві юстиції, немає нічого спільного ані зі змістом Європейської конвенції з прав людини, ані з практикою Євросуду, ані з українським законодавством… Це – юридичне невігластво», – заявив він.
Власенко відзначив, що в Україні діє закон про порядок виконання рішень Євросуду.
«Зокрема, закон містить положення, що передбачають запровадження так званих загальних заходів реагування для виконання кожного рішення Євросуду. Якраз до них відноситься внесення змін до законодавства, яке б унеможливило повторне порушення Конвенції з тих самих підстав. Однак, у ситуації з рішенням Євросуду у справі Тимошенко влада робить спробу розказати, що її арештували законно, бо був поганий Кримінально-процесуальний кодекс. Це – брехня. Оскільки Євросуд сказав, що Тимошенко була арештована внаслідок суддівського свавілля», – заявив захисник екс-прем'єра.
У другій частині законодавства для виконання рішення Євросуду, за словами Власенка, передбачено вжити додаткові індивідуальні заходи.
«Серед них – відновлення людини в статусі, який був до моменту порушення Конвенції. До моменту порушення Тимошенко була вільною людиною, тому треба відновити її стан. По-друге, в Україні новий КПК було прийнято ще влітку, а вступив в дію – у листопаді минулого року. У той час, коли рішення у справі Тимошенко було 30 квітня цього року. Як можна виконати судове рішення ще до того, як воно було прийнято?!» – обурюється Власенко.
Він також зазначив, що після вступу в силу рішення Євросуду контроль за його виконанням отримає Комітет міністрів Ради Європи.
«У випадку невиконання судового рішення, винесеного Євросудом, Комітет міністрів має повноваження давати обов’язкові рекомендації до виконання, а потім навіть застосовувати санкції на свій вибір», – зауважив Власенко.
Нагадаємо, у Міністерства юстиції України заявили, що у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Тимошенко проти України" констатовано порушення прав екс-прем'єра при обранні для неї запобіжного заходу і Україна вже вжила заходи щодо недопущення аналогічних порушень у майбутньому.
У відомстві відзначили, що новим КПК передбачена абсолютно нова процедура обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою, його оскарження, зміна, перегляд та продовження терміну такого утримання, що відповідає вимогам Конвенції та практиці Європейського суду. Також Мін'юст додав, що зараз Тимошенко відбуває покарання на підставі вироку суду, який набрав законної сили і не був предметом розгляду ЄСПЛ.
Як повідомлялося, ЄСПЛ 30 квітня встановив порушення трьох пунктів ст. 5 (право на свободу і безпеку), а також ст. 18 (обмеження щодо прав) Конвенції з захисту прав і основних свобод людини у зв'язку з арештом Тимошенко у "газовій справі". Разом з тим ЄСПЛ більшістю голосів встановив, що порушення щодо ст. 3 (заборона на тортури) Конвенції не було.
Уряд України вирішив не подавати апеляцію на це рішення. Рішення ЄСПЛ вступить у силу 31 липня.
Зараз ЄСПЛ приступив до розгляду другої скарги Тимошенко, яка стосується питань справедливості кримінального провадження.