Експерт: чіткого переліку законопроектів для виконання вимог ЄС немає

10 Липня 2013, 17:21

За його словами, фразу «євроінтеграційні законопроекти» постійно використовують політики та експерти, однак ніхто не знає її змісту.

«Заздалегідь ніхто не може сказати, скільки саме законів потрібно прийняти (для виконання вимог ЄС. – Ред.) і взагалі чи закони потрібні. Наприклад, ЄС наполягає, щоб в Україні було ухвалено виборчий кодекс. Натомість українська сторона такої рекомендації не надто сприймає. З іншого боку, якщо існує кілька проблем, їх можна врегулювати кожну окремим законом, а можна всі одним», – пояснив Сушко.

«Тому я не знаю, що мають на увазі депутати, коли проголошують фразу «євроінтеграційні законопроекти», – додав він.

Втім, експерт називає кілька напрямків, за якими необхідно виконати законодавчу частину вимог ЄС для підписання угоди.

«Впринципі це два основних блоки: законодавство про вибори з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії (як відомо, Мін’юст вже виставив на обговорення такий законопроект, хоча врахував лише дві з десяти пропозицій комісії). Крім того, надзвичайно важливим є законопроект про реформування органів прокуратури. Однак на сьогоднішній день уряд ще не визначився, у якій саме редакції цей законопроект буде подано на розгляд, тому про нього, виявляється, політичні сили говорити поки не готові. І ще одним напрямком безумовно є реформа судочинства, хоча також немає єдиного законопроекту для розгляду», – повідомив він.

Проігнорування більшості зауважень Венеціанської комісії щодо виборчого законодавства, на думку Сушка, «може призвести до непідписання угоди про асоціацію, а також питання безвізового режиму може бути відсунуто на невизначену перспективу».

«Це стандартна поведінка української сторони з розрахунком: авось якось воно буде», – прокоментував він.

Підсумовуючи прогнози перспектив виконання українською стороною законодавчих вимог з боку ЄС, Сушко зазначає, що «все залежатиме від того, що відбуватиметься у вересні».

«А це – малопередбачувана річ. Сьогодні незрозуміло, яку остаточно тактику обере влада. Є сподівання, що ухвалять декілька законопроектів… Гіпотетично, шанси ще зберігаються. Хоча у виконані вимог ЄС не все залежить від законодавчої роботи. Наприклад, питання вибіркового судочинства і зокрема ув’язнення Тимошенко лежить же не в законодавчій площині…», – зауважив експерт.

Як відомо,  24 червня Україна та Європейський союз під час засідання Ради зі співробітництва затвердили зміни до порядку денного асоціації, визначальний перелік реформ, необхідних для зближення Києва і Брюсселя.  У той же час прем'єр-міністр Микола Азаров висловив переконання, що Україна виконає всі необхідні умови для підписання Угоди про асоціацію з ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі.

Нагадаємо, опозиція виступала за проведення позачергової сесії для ухвалення євроінтеграційних законопроектів. Натомість спікер ВР Володимир Рибак вважає, що  сенсу у проведенні позачергової сесії Верховної Ради поки немає, оскільки решта таких законопроектів ще не готові. За його словами, залишилося розглянути лише два ключові законопроекти – проект закону про прокуратуру та зміни до закону про вибори народних депутатів.