Єфремов пояснив затримку візової лібералізації з ЄС: “Ми хочемо в Європу, але не через одне місце”

2 Липня 2013, 11:12

Прийняття  закону  N2342  про запобігання та протидію дискримінації передбачено планом дій візової лібералізації (ПДВЛ) був розроблений Брюсселем ще в 2010 році, пише газета "КомерсантЪ-Україна".

У ньому перераховані вимоги для скасування візового режиму при короткотермінових поїздках до ЄС громадян країн-учасниць Східного партнерства (СП).

Одна з умов – гарантія відсутності дискримінації представників різних груп, у тому числі сексуальних меншин, з боку їх роботодавців. На думку ЄС, це знижує ризики напливу до Євросоюзу біженців, що представляють меншини. Київ неодноразово заявляв, що очікує перекладу на другий етап ПДВЛ в листопаді 2013 року, під час саміту СП у Вільнюсі.

З урахуванням тривалої процедури узгодження рішень в ЄС, Україна має подати звіт про виконання першої фази плану не пізніше липня.

"Є в європейському пакеті один законопроект, який складно прийняти в Раді. Я маю на увазі закон про сексуальні меншини. Нам треба визначитися, що з ним робити, тому що ні в одній фракції немає достатньої кількості людей, готових голосувати за нього", – заявив на погоджувальній раді Олександр Єфремов.

На захист документа виступив голова парламентського комітету з питань євроінтеграції Григорій Немиря ("Батьківщина"): "Я нагадаю, що це – антидискримінаційний законопроект, як би його не називав лідер фракції ПР. І нам необхідно прийняти його на цьому тижні". Проте жоден з голів фракцій, що виступали після нього, не стали наполягати на винесенні проекту N2342 до сесійної зали. У підсумку в затвердженій погоджувальною радою порядку антидискримінаційного законопроекту не виявилося.

Як пізніше розповів спікер Володимир Рибак, закриті консультації фракцій показали, що проект N2342 не набере 226 голосів.

"Можна поставити його на голосування, але я не бачу його підтримки, а завалювати проект я не хочу. Я шукаю голоси … Сподіваюся, у вересні ми повернемося до цього питання", – заявив пан Рибак.

Розгляд закону у вересні дозволить почати діалог з ЄС про перехід на другу фазу ПДВЛ в 2014 році. Однак навіть ці терміни можуть бути зірвані.

Єфремов не бачить необхідності повертатися до розгляду даного документа, пояснюючи, що вважає достатніми конституційні норми про рівність громадян.

 "Незалежно від того, чи прийме парламент цей закон чи ні, норма, не сприймається суспільством, не виконуватиметься, – заявив він. – Ми хочемо в Європу, але не через одне місце".

Проблема з антидискримінаційного законодавства ставить під питання візову лібералізацію навіть у далекій перспективі.

"Біда в тому, що обсяг вимог ЄС в рамках ПДВЛ, в тому числі в питаннях антідіскрімінаціі, тепер може бути переглянутий у бік збільшення. У експертів ЄС є велике розчарування тим, як Україна виконує свої обіцянки", – пояснила глава коаліції громадських організацій "Європа без бар'єрів" Ірина Сушко.

Як повідомлялось, негативні висновки щодо виконання Україною рекомендацій, наданих Групою держав Ради Європи проти корупції (GRECO) можуть створити проблеми в ході безвізового діалогу з ЄС. 

Тим часом угода про спрощення порядку видачі віз з Євросоюзом для громадян України набула чинності 1 липня.

Читайте також: Країни ЄС відгороджуються від мігрантів стінами, візами та антирекламою.