НОВИНИ

Небажання влади боротися з корупцією загрожує зриву візової лібералізації з ЄС

Негативні висновки щодо виконання Україною рекомендацій, наданих Групою держав Ради Європи проти корупції (GRECO) можуть створити проблеми в ході безвізового діалогу з ЄС. Аналітики GRECO, які раніше схвалювали роботу Національного антикорупційного комітету, змінили позицію і зажадали від України створити новий орган з протидії корупції. Це означає, що Київ не встигає виконати першу фазу плану дій візової лібералізації у затверджені раніше терміни, відзначають експерти.

22 травня Міністерство юстиції оприлюднило Третій додатковий звіт про виконання Україною рекомендацій, наданих Групою держав Ради Європи проти корупції (GRECO) за результатами спільних Першого та Другого раундів оцінювання нашої держави. Звіт стосується виконання 13 раніше наданих рекомендацій, з урахуванням останньої інформації, наданої органами державної влади України. Як зазначється у звіті, з 13 рекомендацій, Україна задовільно виконала 2 рекомендації, частково виконала 10 рекомендацій та не виконала 1 рекомендацію.

Окремої уваги заслуговує провал України у виконанні першого пункту зі списку рекомендацій РЄ – про створення незалежного органу з нагляду за реалізацією національної антикорупційної стратегії. Київ ще 2010 року вирішив, що таким органом є Національний антикорупційний комітет (НАК) при президенті, GRECO у своєму попередньому звіті схвалила такий підхід, запропонувавши владі лише внести зміни до складу НАК. Проте за минулий рік експерти Ради Європи змінили позицію на протилежну, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Національний антикорупційний комітет створили 2010 року як консультативно-дорадчий орган при президенті України, але його активна робота незабаром була припинена – останнє засідання НАК відбулося у вересні 2011 року. Експерти неодноразово критикували комітет за бездіяльність. Влітку 2012 року єдиний представник громадських організацій в його складі, Олексій Хмара, подав заяву про вихід з НАК.

Незважаючи на очевидні проблеми в роботі НАК, Київ вважав, що факт його створення є достатнім для виконання одного з ключових вимог плану дій візової лібералізації з ЄС (ПДВЛ) у частині боротьби з корупцією. Підставою для оптимізму були минулорічні висновки GRECO, до яких прислухається Єврокомісія. Оприлюднений тепер звіт GRECO позбавляє Київ доказової бази в діалозі з Брюсселем.

«Є сумніви в достатній незалежності цього органу, в якому головує президент і всі члени призначаються президентом», – сказано в документі.

Віктор Янукович неодноразово заявляв, що очікує переходу на другу стадію ПДВЛ на листопадовому саміті Східного партнерства у Вільнюсі. Однак тепер ці плани виглядають нереальними.

«Україна не пізніше червня має передати Єврокомісії звіт про прогрес у виконанні ПДВЛ. Без створення нового органу ЄС визнає прогрес недостатнім. Законопроекту про антикорупційний орган немає ні у президента, ні в уряду, розробити і прийняти його за місяць – нереально. Тому у мене відчуття, що ми вже програли цю битву», – заявила керівник організації «Європа без бар'єрів» Ірина Сушко.

Коментуючи звіт GRECO, експерти також відзначили, що до моменту оприлюднення, документ застарів: він відображає прогрес України з початку 2012 по лютий 2013 року, коли експертам Ради Європи були надані останні пояснення української сторони. Тим часом, в останні тижні Верховна рада затвердила низку законопроектів у сфері протидії корупції.

«За травень ми виконали чотири рекомендації GRECO, ще одна на підході – ймовірно, вже в четвер ми приймемо законопроект про кримінальну відповідальність юридичних осіб. Це буде констатовано в наступному звіті», – заявив голова парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, депутат від УДАРу Віктор Чумак.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.