Законопроект спрямований на боротьбу з посяганнями на історичну пам'ять щодо подій, які мали місце в період Другої світової війни, повідомляє газета "Ведомости".
Він передбачає покарання для тих, хто заперечує нюрнберзький вирок, діяльність армій антигітлерівської коаліції "за підтримання міжнародного миру і безпеки", поширює "завідомо неправдиві відомості щодо цієї діяльності, звинувачуючи у скоєнні військових злочинів, в тому числі зі штучним створенням доказів звинувачення".
Порушникам загрожують штрафи до 300 тис. рублів або до трьох років ув'язнення; при використанні службового становища або ЗМІ штраф зросте до 500 тис. рублів, а термін ув'язнення – до п'яти років.
Одним з приводів для появи проекту став скандал навколо публікації відомого політика, директора з гуманітарних проектів "Роснано" Леоніда Гозмана, в якій він порівняв радянську військову контррозвідку СМЕРШ з нацистськими підрозділами СС.
Як випливає з офіційного відгуку Верховного суду РФ на законопроект, суд його підтримує. У свою чергу Гозман заявив, що ініціатива депутатів забороняє шукати істину і знищить історичні дослідження. Він збирається порушити закон відразу після його прийняття.
Думку Гозмана поділяють і деякі експерти. За їхніми словами, формулювання, запропоновані в законі, занадто розпливчасті і дозволяють карати за критичні оцінки навіть таких дій учасників антигітлерівської коаліції як, наприклад, бомбардування Дрездена або Хіросіми.