Українські олігархи не довіряють вітчизняній судовій системі

22 Травня 2013, 13:21

Якщо судовий розгляд позову Пінчука таки відбудеться, то світ може дізнатися  подробиці бізнесових справ українських олігархів.

Партнер юридичної компанії Bryan Cave LLP і фахівець з міжнародного арбітражу та комерційних спорів Ірина Тимчишин вважає, що у суді можуть виникнути запитання, чому позивач чекав так багато років, щоб оскаржити порушення контракту, проплаченого, як повідомляється, ще 2005 року.

Ще однією «родзинкою» є дивна звичка пострадянських олігархів укладати багатомільйонні контракти усно. У цьому випадку на користь Пінчука можуть зіграти його невтомні і багаторічні зусилля з розбудови іміджу мецената й міжнародного філантропа.

Крім того, представники позивача не вбачають проблем щодо юрисдикції справи, оскільки  Боголюбов – мешканець Лондона. Водночас Ігоря Коломойського вважають мешкеанцем Женеви, але сторони нібито домовилися, що будь-які суперечки будуть врегульовувати у судах Британії.

Цілком імовірно, що до судового процессу не дійде і українським мільярдерам не доведеться під присягою розповідати світові подробиці своїх оборудок. Крім того, позов Пінчука може змусити відповідачів залагодити суперечку поза судом, як це сталося минулого року з суперечкою російського алюмінієвого магната Олега Деріпаски та уродженця Узбекистану Майкла Черного, котрий зараз живе в Ізраїлі.

Адвокат Руперт Д’Круз вважає, що британська система судочинства ще довго буде вигідною експортною галуззю і приноситиме серйозні прибутки Британії.

“Якщо заможні олігархи, які зараз подають свої позови тут, згодом наважаться розглядати свої справи у судах в Україні чи Росії, тоді очевидно це означатиме менше роботи для правників в Англії. Але варто сказати, що судові системи не можуть змінюватися за одну ніч. Правові системи і судочинство розвиваються дуже повільно. Вони, можливо, перебувать на протилежному кінці спектру від високотехнологічної промисловості. Ми усі знаємо, що технології змінюються і розвиваються дуже, дуже швидко. Мобільні телефони, комп’ютери й телевізори треба постійно оновлювати. Одного дня це IBM  а завтра Apple, чи Samsung. А правові системи перебувають на іншому краю спектру. Вони змінюються дуже повільно, бо йдеться про історію, культуру та досвід, а такі речі розбудувовуються лише з часом. Я вважаю, що правова системи може бути прокращена і вона покращиться, але це дуже повільний процес”, – пояснив Руперт Д’Круз "Українському тижню".

Пострадянські олігархи зараз намагаються узаконити здобуте внаслідок сумнівних процесів пострадянської приватизації та переділу власності в умовах, коли законодавства і системи їх втілення досі залишаються неефективними і дискредитованими корупцією.

Водночас вони хочуть зміцнити свої позиції, гарантувати контроль над власністю, і все частіше говорять про необхідність запровадження принципів верховенства права за зразок Заходу.

Як повідомлялось, Віктор Пінчук у березні подав позов до Високого суду правосуддя в Лондоні проти Геннадія Боголюбова та Ігоря Коломойського у зв'язку з порушенням контрактних зобов'язань і зобов'язань з управління акціями ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат". Пінчук  вимагає від віддоповідачів передати йому акції комбінату, а також компенсувати збитки, завдані через невиконання відповідачами контрактних зобов'язань і зобов'язань довірчого управління щодо акцій КЗРК .

Згідно з оприлюдненими даними, в березні 2005 року Пінчук заплатив відповідачам $ 143 млн за придбання компанії Alcross Commercial Limited, яка володіла, за твердженням відповідачів, КЗРК, однак Alcross виявилася компанією з нульовим балансом і без активів.

Детальніше про позов Віктора Пінчука читайте у наступному числі журналу "Український тиждень"