«Вважаю неправильним, коли політики дають оцінки історичним подіям, та ще й в іншій країні. В українців та поляків є чимало сторінок в минулому, позначених конфліктами. Очевидно, що й сьогодні, через багато років, ми можемо по-різному їх оцінювати. Найпростійший вихід у ситуації, якщо ми справді хочемо приязних стосунків у майбутньому, не накидати один одному власних оцінок минулого, домовитися не домовлятися щодо певних осіб та періодів історії», – вважає експерт.
На його думку, проект заяви польського Сейму надзвичайно однобокий – «засуджує злочини українських повстанців і возвеличує діяльність польських».
«Насправді у конфлікті, який вилився у справжню війну між обома підпільними рухами, обидві сторони неодноразово чинили воєнні злочини. Але це не перетворює, ані УПА, ані АК в злочинні організації. Тому, що воєнні злочини – невід'ємний елемент Другої світової війни, вони є на рахунку абсолютно усіх армій її учасниць», – пояснив історик.
За його словами, дискусії, які сьогодні відбуваються щодо УПА в Польщі, переважно не мають нічого спільного із спробами зрозуміти минулу трагедію, а є лише намаганням отримати політичні дивіденди.
«Крім того, саме такий тон дискусій із обвинуваченнями УПА у геноциді є надзвичайно зручний нашому північному сусіду – Росії, адже руйнує приязні стосунки між українцями і поляками сьогодні», – додає він.
«Схоже, політики не бажають засвоювати уроків історії і не хочуть бачити, що як в 1943-му, так і в 2013-му протистоянням між українцями і поляками може скористатися лише третя сторона», – наголосив В’ятрович.
Як відомо, 11 квітня в сеймі Польщі був зареєстрований проект постанови про визнання ОУН і УПА злочинними організаціями, які скоїли геноцид щодо польського населення Східних Кресів у 1939-1947 роках.