Проект постанови Кабміну «Про затвердження прогнозів держбюджету на 2014-2015 роки» уряд планує розглянути сьогодні. Розробник документу – Мінфін – зазначає, що прогноз орієнтований на подальше реформування системи державних фінансів і реалізацію ефективної бюджетної політики, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Основні макропрогнози економічного і соціального розвитку частково були представлені урядом в бюджетній декларації, яка вже передана на розгляд парламенту, з очікуваннями зростання ВВП у 3% і споживчою інфляцією у 8,3%. А показники держбюджету 2015 року будуть формуватися за умов збільшення номінального ВВП порівняно з 2014 роком на більш ніж 156 млрд. грн, до 1,851 трлн грн.
Згідно з прогнозами, у 2015 році темпи зростання економіки збережуться на рівні 3%, як і в 2014-му. Крім того, сальдо платіжного балансу все ще залишиться негативним – $14,6 млрд у 2014 році і $12,7 млрд в 2015 році, а експорт збільшиться несуттєво – на 0,5 процентного пункту, до 9,1%.
Прогноз офіційного обмінного курсу гривні до долара, незважаючи на вимоги Міністерства юстиції визначитися з параметрами в середньому за рік та на кінець періоду, в документі так і не з'явився.
Нагадаємо, що урядовий прогноз несильно відрізняється від очікувань МВФ – в 2014 році зростання ВВП буде на рівні 2,8%. Проте в цілому до 2018 року середні темпи зростання української економіки, як очікують у фонді, складуть 3,5%.
Як выдзначаэ видання, найбільш несподіваними в проекті постанови виявилися індикативні прогнози структури доходів держбюджету. Податкові надходження з урахуванням перерозподілу ВВП через зведений бюджет на рівні не вище 30% вже наступного року зростуть на 42% порівняно з нинішніми і складуть близько 428 млрд грн (їх частка в держбюджеті – 84,3%, номінальні показники в документі не представлені), у 2015 році – 481 млрд грн, при зниженні ставок податку на прибуток і ПДВ з наступного року до 17% і 16% відповідно Мінфін закладає зростання надходжень від них на рівні 42% і 31%. Очікується, що податку на прибуток буде перераховано близько 74,2 млрд грн у 2014 році, а ще через рік – 74,4 млрд грн, хоча його частка в держбюджеті скоротиться, ПДВ – 219,6 млрд грн і 254 млрд грн відповідно.
Експерти впевнені, що в цілому документ з реальною ситуацією в економіці та бюджетній політиці не має нічого спільного.
«Сюди закладається те, що уряд дуже хоче бачити. Але при прийнятті реального документа, яким є бюджет, такі декларації не грають ролі», – підкреслює директор департаменту Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень Артем Рудик.
«30-відсоткове зростання доходів при тому, що в країні нічого не відбувається – ні реформ, ні припливу інвестиції – це завищені очікування», – переконаний директор центру «CASE-Україна» Дмитро Боярчук.