Правозахисник: Рішення Євросуду щодо мирних зібрань є прецедентом, який українці можуть використовувати у судах

12 Квітня 2013, 15:44

Чемерис зокрема нагадує, що згідно з українським законодавством, рішення Євросуду є джерелом права в Україні (ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»), а українські суди повинні враховувати практику Євросуду під час вирішення справ (ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України).

«Таким чином, це рішення Євросуду є прецедентом, який громадяни України можуть використовувати у національних судах, а також під час спілкування з посадовими особами виконавчої влади та міліції, під час реалізації свого права на мирні зібрання», – зазначив Чемерис у заяві, розміщеній на сайті Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!».

З цього рішення Євросуду, як зазначає експерт, випливають наступні висновки: затримання та засудження громадян за «порушення порядку організації та проведення мітингів і демонстрації» не передбачене законом; під час вирішення справ про адміністративні правопорушення громадяни повинні мати право знайомитись із матеріалами справи, запрошувати адвоката та свідків. Крім цього, Євросуд закликає реформувати законодавство щодо свободи зібрань в Україні.

Отож, зазначає правозахисник, це рішення Євросуду сприяє розширенню практики реалізації свободи зібрань в Україні. Рішення Євросуду не зазначає, що в Україні діє Указ президії Верховної Ради СРСР від 1988 року. Не зазначає також, що є законними рішення місцевих влад про обмеження свободи зібрань. Натомість рішення вказує, що в Україні немає законних підстав для засудження громадян за «порушення порядку організації та проведення» мирних зібрань.

У позитивному впливі рішення Євросуду на проведення в Україні мирних зібрань у коментарі Тиждень.ua погодився член секретаріату Всеукраїнської ініціативи "За мирний протест!" Михайло Лебідь. Водночас зауважує, що результати цього будуть помітні не одразу.

"Я не думаю, що статистика покращення буде одразу. Судова сиситема не інерційна. Зважаючи й на те, що, згідно з нашими даними, суди задовольнили 84% подань щодо заборони мирних зібрань минулого року. А тому для таких змін потрібен час", – зазначив він.

"За наших умов попри рішення Євросуду суди продовжуватимуть забороняти (мирні зібрання – Ред.), викручуватися… І це може довго тривати. А тому потрібні зміни до законодавства. Наголошую, в рішення Євросуду не йдеться про окремий закон, а про зміни до законодавства", – додав експерт.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини прийняв рішення у справі громадянина України Олексія Вєренцова проти України, згідно з яким визнав порушення статті 11 (свобода зборів та об'єднань) Європейської Конвенції з прав людини; порушення статті 7 (покарання виключно на підставі закону) Європейської Конвенції, порушення статті 6 §1 і 3 (право на справедливий судовий розгляд)".

Вєренцов поскаржився на те, що він був засуджений до трьох діб адміністративного арешту за проведення демонстрації без дозволу, навіть якщо такий дозвіл не було передбачено внутрішнім законодавством.