Як нагадує газета "Коммерсантъ-Украина", групу створили за дорученням президента Віктора Януковича 8 серпня 2012 одразу після підписання мовного закону. Вона була розділена на дві підгрупи. Одна з них, під керівництвом першого президента Леоніда Кравчука, розробила пропозиції щодо вдосконалення порядку застосування мов. Зокрема, згідно з ними, питання про надання мові статусу регіональної може бути розглянуте парламентом лише після збору підписів мінімум 30% членів територіальної громади та клопотання обласної ради перед Радою.
Друга підгрупа, очолювана ректором Київського національного університету ім. Шевченка Леонідом Губерським, розробила концепцію державної програми всебічного розвитку і функціонування української мови до 2015 року і розрахувала фінансування, необхідне для її реалізації, – майже 600 млн грн.
Кабінет міністрів прийняв розпорядження про зміну складу групи на своєму останньому засіданні 6 березня: "Це дозволить відновити діяльність робочої групи для продовження роботи з комплексного вдосконалення законодавчого забезпечення порядку застосування мов в Україні".
Леонід Губерський нічого не чув про ці зміни.
"Можливо, дещо потрібно оновити, освіжити, але документ був підготовлений добротний, хороший", – запевнив він.
Ще один член робочої групи директор Інституту літератури ім. Шевченка Микола Жулинський вважає, що відновлювати її роботу немає сенсу: "Я розцінюю це як спробу затягнути процес внесення змін і залишити закон як є, щоб його втілювати в життя".
Голова Всеукраїнського товариства "Просвіта" Павло Мовчан розповів, що на початку лютого відбулося останнє зібрання групи, на якому більшість членів підписали розроблений документ.
"Леонід Макарович (Кравчук – Ред.) повідомив, що він подасть саме цю редакцію президенту і що з ним (з президентом – Ред.) є домовленості, що до 21 лютого (Міжнародного дня рідної мови – Ред.) закон внесуть в парламент. Я не розумію, що ще допрацьовувати – його треба приймати!" – заявив Мовчан, звинувативши президента в імітації роботи над вдосконаленням документа.
Один з авторів мовного закону народний депутат Вадим Колесніченко (Партія регіонів) вважає, що відновлення роботи групи свідчить, що її діяльність "виявилася безглуздою, марною і безграмотною".
"Мене її робота абсолютно не цікавить, тому що я вже вніс проект змін (в мовний закон – Ред.), які вважаю необхідними. Я щасливий, що мій закон підписаний і буде діяти", – додав він.
Нагадаємо, Верховна Рада прийняла ініційований Партією регіонів мовний закон 3 липня минулого року. Він передбачає можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%. У підсумку Одеська обласна та міська ради, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Севастопольська, Дніпропетровська і Луганська міськради, Краснолуцька міськрада (Луганська обл.), Запорізька, Донецька, Херсонська, Миколаївська та Дніпропетровська обласні ради прийняли рішення про визнання російської мови регіональною. Угорська мова стала регіональною у місті Берегово (Закарпаття), молдавська (румунська) – в селі Тарасівці Чернівецької області. Румунська також стала регіональною мовою в селі Біла Церква (Biserica Alba) Рахівського району Закарпатської області.