4 лютого у приміщенні Апеляційного суду міста Києва допитали третього свідка у справі про вбивство Євгена Щербаня – колишнього глави Донецької обласної державної адміністрації Володимира Щербаня. Юлії Тимошенко під час засідання не було. Державна пенітенціарна служба за півтори години до початку повідомила, що екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко відмовилася брати участь у допиті.
«Співробітники колонії були готові поінформувати засуджену про умови та конкретний час етапування. Однак, результати розмови із засудженою не відрізняються від попередніх спроб пенітенціаріїв з’ясувати наміри засудженої щодо етапування шляхом транспортування протягом 5 годин до Києва», – йдеться у повідомленні.
«Відповіді Тимошенко, а також висновки бесіди свідчать про те, що вона не бажає бути етапованою», – заявляють у відомстві.
Водночас, захисник Тимошенко, депутат Сергій Власенко заявив, що українська влада боїться появи екс-прем’єра на публіці. Він також зазначив, що Тимошенко, як людина, що відбуває покарання, не має право писати заяв з будь-якими вимогами. Власенко наголосив, що якщо суд вимагає доставити Тимошенко на засідання, то відповідно Пенітенціарна служба повинна це виконати.
«Вчора відбувався цирк, коли Колпащиков (начальник Качанівської колонії – Ред.) поставив Тимошенко питання, чи готова вона їхати до Києва. Я не знаю, чому не виконуються вимоги закону», – сказав Власенко.
Донька Тимошенко, Євгенія, заявила, що екс-пре’єр не відмовлялася від етапування до Києва, а тюремники просто маніпулюють інформацією.
"Маніпулюють цією інформацією, її викривляють і кажуть, що вона не хоче. Але це не так. Мама просить діяти їх за законом і за рекомендаціями лікарів", – сказала Євгенія.
Під час допиту у суді Володимир Щербань заявив, що у нього є підстави стверджувати, що до вбивства Євгена Щербаня причетні як колишній прем’єр Павло Лазаренко, так і його тодішня соратниця Юлія Тимошенко.
«Я вважаю, що є причетність Павла Лазаренка як виконавця, так і Юлії Тимошенко, як замовника до вбивства мого товариша і партнера Євгена Щербаня», – сказав свідок.
За його словами, він не розповідав правоохоронцям про відомі йому обставини вбивства Євгена Щербаня, тому що боявся. "Я ж не самогубець. Я хотів жити", – сказав Щербань.
Водночас на запитання захисника екс-прем’єра Андрія Кожем’якіна, чи є у нього докази причетності Тимошенко до вбивства Щербаня, свідок відповів: «Ні».
Згодом захисник екс-прем’єра Юлії Тимошенко Сергій Власенко продемонстрував журналістам запис телевізійного інтерв’ю убитого народного депутата Євгена Щербаня від 25.06.1996 року, у якому той заявив, що у нього немає жодного конфлікту з Павлом Лазаренком.
Після завершення допиту прокурор Олег Пушкар заявив, що задоволений допитом третього свідка у справі Щербаня і зазначив, що до початку літа прокуратура планує передати цю справу до суду.
Також у понеділок відбулася зустріч Віктора Януковича та Владіміра Путіна. За підсумками переговорів не планувалося спілкування із журналістами, однак ЗМІ повідомили про кілька заяв, які пролунали під час зустрічі. Так, український президент заявив, що формат співпраці України з країнами Митного союзу (МС) повинен визначатися на чотиристоронніх переговорах, за участю всіх країн-членів МС. У той же час, він зазначив, що в Україні розуміють, що Росія відіграє ключову роль в МС і підкреслив, що наразі переговори ведуть лише з Росією.
У свою чергу президент Росії погодився з тим, що це питання, по суті, політичне.
"Це політичний вибір самої України. І ми, безумовно, будемо ставитися з повагою, до будь-якого (вибору – Ред.)", – сказав він.
Крім того, Путін відзначив, що за оцінками експертів, зокрема українських, зростання ВВП України в разі інтеграції в МС складе від 1,5 до 6,5% "в залежності від глибини інтеграції". Російський президент також додав, що Товарообіг між Росією та Україною скоротився майже на $5 млрд – до позначки в $45 млрд.
Янукович, в свою чергу, висловив сподівання, що після сьогоднішніх переговорів з Путіним проясниться низка питань про шляхи взаємодії України з Митним союзом. При цьому український президент підкреслив, що мова не йде про те, щоб в країні "прийняли рішення про вступ до МС і відразу вступили". "Необхідно як слід, на внутрішньодержавному рівні обговорити цю проблему всебічно", – сказав він.
Та 4 березня сенат Чеської Республіки підтримав подання скарги на президента країни Вацлава Клауса у зв'язку зі зрадою Батьківщині. Причиною такого обвинувачення стала новорічна амністія, припинення розслідування низки економічних злочинів а також зволікання з підписанням міжнародних договорів і призначенням суддів, зокрема – конституційних.
За подання скарги, яка буде передана Конституційному суду сьогодні, 5 березня, проголосувало 38 сенаторів, 30 членів Верхньої палати Парламенту Чеської республіки було проти. Конституційний суд вже заявив, що скарга на президента у зв'язку зі зрадою Батьківщині буде обговорена в пріоритетному режимі. Рішення може бути винесено в кінці березня.
Це перша скарга такого роду в історії країни.