Відповідаючи на питання, як довго Україна перебуватиме у підвішеному стані у переговорах щодо кредиту з МВФ та газової угоди з Росією, експерт зазначив:
«З точки зору економіки застій продовжуватиметься, тому що всі валютні дефіцити, борги призводять до того, що в підвішеному стані знаходиться фінансова система України. Внутрішня ситуація під цим впливом також погіршуватиметься і економіка страждатиме. Крім цього, я не бачу перспектив щодо стабілізації курсу гривні».
Лановий зауважив, що економічна ситуація, що склалася в Україні, досить погана. І Росія «вдало нею користується».
«Прекрасно знаючи про наші боргові зобов’язання, дефіцит бюджету, виставляє додаткові вимоги. І ладно це скеровує на те, щоб забрати в якості компенсації невідшкодованого боргу майно «Нафтогаз Україна», зокрема газотранспортну систему. Для цього зараз газотранспортну систему виводять з майнового комплексу «Нафтогазу». Простежується логіка: виведення газотранспортної системи в окреме підприємство, яке потім стає банкрутом через і старі, і нові вимоги на 7 млрд доларів. І нібито це сталося не з вини українського керівництва, і воно нібито цього всього не очікувало. І винні хто завгодно – і Росія, і Америка, і МВФ», – відзначив експерт.
Водночас МВФ, на думку Ланового, «не повинен виручати» Україну.
«І витягати з болота, якщо ми самі в нього занурюємося, нарощуючи борги і маючи величезні неплатежі. І нікого це не турбує. Виходить, що уряд просто шукає винних для того, щоб списати на них ті події, які нас очікують», – додав економіст.
Лановий нагадав, що МВФ заявляв, що у випадку відсутності домовленостей з Росією його кредити «йдуть у прірву».
«Представники МВФ зробили заяву, що продовжуватимуть наші відносини і можливості нового кредитування, якщо буде покращена позиція України і найбільш вагомі гарантії – це газові російські відносини. Оскільки кредити МВФ йдуть ніби в безодню, провалюватися в чорну діру. Саме тому вони не ризикують мати з нами справу», – зазначив Лановий.
Як відомо, в Україні перебувала місія МВФ з 29 січня до 12 лютого. Основною темою переговорів була нова програма співпраці з Фондом.
Втім, візит не приніс результатів. Зокрема, українські урядовці обіцяють таки домогтися від Росії зниження ціни газу.
У той же час тривалі переговори з Росією щодо газу також поки безрезультативні.