НОВИНИ

МВФ не отримав від української влади відповідей на важливі питання

Важливі питання економічної політики ще залишаються відкритими. Такий результат візиту місії МВФ в Україну зазначений в заяві фонду.

Як пише «Коммерсанть-Украина», про конкретні результати переговорів ні в МВФ, ні в уряді не повідомляють.

Однак в передостанній день роботи місії до Києва прибув перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон - це було відзначено в підсумковій заяві фонду. Як зазначає видання, традиційно чиновники МВФ такого рівня не відвідують країну в той час, коли там працює місія фонду. Але в історії України такий випадок вже був - в лютому 2009 року, після того як парламент прийняв без узгодження з МВФ підготовлений урядом Юлії Тимошенко бюджет. Саме це стало причиною припинення дії програми співпраці з фондом.

За словами джерела видання, знайомого з подробицями переговорів, нинішній візит Ліптона був пов'язаний з непоступливістю української влади в питанні підвищення цін на газ для населення і теплокомуненерго.

"В уряді все ще розраховують домогтися від Росії зниження ціни газу, що не тільки зніме проблему підвищення тарифів, але і поліпшить ситуацію з платіжним балансом", - зазначає співрозмовник.

Можливо, така впевненість української влади пов'язана з переговорами про створення двостороннього українсько-російського консорціуму з управління українською газотранспортною системою. Київ домагається зниження ціни майже вдвічі - до $280 за тисячу кубометрів.

Ще одне джерело видання відзначає, що МВФ так і не отримав відповідей щодо інших ключових питань: переходу до вільного курсоутворення, проблем з несплатою ПДВ, а також відмови від практики авансового збору податку на прибуток.

Переговори з інших питань, очевидно, пройшли більш успішно.

"Виходячи із заяви, можна зробити висновок, що НБУ згоден на поступове збільшення валютного коридору, але при цьому МВФ не вимагає різкого переходу до вільного курсоутворення. В МВФ також не наполягають на секвестр бюджету, чого можна було б очікувати з низьких прогнозів розвитку української економіки", - відзначає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

За його словами, в такій ситуації підготовка тексту нової угоди про співпрацю займе декілька тижнів. "Тому можна очікувати, що новий текст буде представлений українській владі вже в ході наступного візиту місії фонду", - вважає Устенко.

Вчорашня заява МВФ в Національному банку поки не прокоментували. Але джерело в НБУ заявляє, що там позитивно оцінюють результати візиту.

"Ми показали, що ситуація з платіжним балансом і резервами не є такою критичною, як уявлялося МВФ до візиту. Тож ймовірність відкриття нової кредитної лінії за підсумками роботи місії тільки зросла", - зазначив чиновник.

Як відомо, місія МВФ перебувала в Україні з 29 січня до 12 лютого. Основною темою переговорів була нова програма співпраці з Фондом.

За підсумками візиту МВФ спрогнозував зростання ВВП України в 2013 році на рівні 0-1% за відсутності коригування економічної політики. 

Згодом керівник місії Крістофер Джарвіс підтвердив, що місія Міжнародного валютного фонду повернеться в Україну у березні.

Попередня програма співпраці з МВФ stand by в 10 млрд формально завершилася в грудні 2012 року. Вона була відкрита в кінці липня 2010 року, проте країна змогла отримати лише два транші на суму $1,89 млрд та $1,5 млрд. Після цього виділення коштів за програмою було заморожене через невиконання Україною низки узятих на себе зобов'язань, зокрема щодо підвищення тарифів на газ і теплопостачання для населення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.