Досі вітчизняний фармацевтичний ринок працював за правилами, далекими від європейських, питання ліцензування імпорту лікарських засобів викликало дискусії: дедалі частіше почали звучати критичні зауваження щодо закону і скарги на неможливість його виконати.
«Пацієнт повинен прийти до аптеки і купити той препарат, який хоче, який звик бачити на прилавках. Ситуація, коли звичний для людей асортимент ліків може бути скорочений, виключена. В той же час ми не підемо на компроміси у питанні якості та доступності ліків», – наголосив Микола Азаров.
Він доручив розробити всі необхідні підзаконні акти, які б містили чітко визначені умови та правила нової процедури ліцензування імпорту ліків, щоб до 13 лютого прийняти їх за засіданні уряду.
«Умови ліцензування повинні бути максимально простими, строки – максимально стислими. Наголошую, що рішення повинні прийматися дуже відповідально, але без жодних зволікань», – сказав Азаров.
У свою чергу представники Міністерства охорони здоров’я повідомили Азарову, що ліцензійні умови розроблені, і вже готові для підписання. Дані умови цілком відповідають європейським вимогам щодо ліцензування імпорту. Вони не тільки захищатимуть українського пацієнта від неякісних ліків, а є також цілком зрозумілими та прозорими для фармацевтичного бізнесу.
Водночас прийнято рішення щодо поетапного впровадження цих вимог до кінця 2013 року. На першому етапі ліцензійні умови будуть дуже простими, процедура видачі ліцензії – максимально спрощена, і вже з 1 березня імпортери зможуть її отримати. Тому жодних проблем з наявністю ліків не повинно бути.
Азаров доручив Грищенку розібратися, хто з посадових осіб халатно поставився до своїх обов’язків і допустив ситуацію, коли впродовж понад 7 місяців не було вжито жодних заходів для забезпечення необхідної нормативно-правової бази і комплексного впровадження закону з 1 березня.
«Чому не була проведена широка роз’яснювальна робота серед фармацевтів щодо порядку проходження процедури ліцензування імпорту? Така безвідповідальність, природно, викликає занепокоєння як з боку фармацевтичних компаній, так і серед населення», – Азаров.
Він зобов’язав Грищенка подати пропозиції щодо притягнення до відповідальності цих посадових осіб та особисто контролювати хід урегулювання цих питань.
Як повідомлялось, наприкінці грудня 2012 року в ліки в Україні були заборонені аптечні кіоски.
Нагадаємо, 25 травня президент Віктор Янукович вказав на необхідність удосконалення законодавства, що регулює ринок ліків.
У березні МОЗ анулювало ліцензії для аптек, що реалізують ліки з націнкою, яка перевищує встановлену державою. Зокрема, МОЗ вніс відповідну зміну в ліцензійні умови здійснення роздрібної реалізації лікарських засобів.