Депутат від об’єднаної опозиції «Батьківщина» Анатолій Гриценко вважає, що перспективи конструктивної роботи в парламенті залежатимуть від виконання вимоги щодо персонального голосування.
"Особливих очікувань (щодо нової сесії Ради – Ред.) немає. Якщо ця більшість виконає вимоги щодо персонального голосування, тоді може "намалюватися" робота. Якщо цього не буде, то буде постійний конфлікт", – заявив він.
У свою чергу його соратник Олександра Бригинець сподівається, що з початком сесії буде запущена система персонального голосування "Рада-3" з сенсорною кнопкою.
"Коли з’явиться сенсорна кнопка, це означатиме, що в тих випадках, коли у провладної більшості голосів немає – а в неї немає голосів майже завжди, тому що формально ці голоси є, а людей в залі не вистачає, – то доведеться провладній більшості шукати спільну мову з опозицією чи з позафракційними", – зазначив він, зауваживши, що сподівається і на принциповість опозиції в цьому питанні.
Бригинець зазначає, що відповідно це «посилить певну групу незалежних депутатів».
"Хоча допускаю, що введення сенсорної кнопки може бути підставою для влади більш потужно шукати "тушок" для того, щоб мати гарантовану більшість", – додав він.
На певному прогресі з питання забезпечення персонального голосування депутатів під час першої сесії Ради наголошує депутат від ВО «Свобода» Андрій Іллєнко.
«Перша сесія парламенту VII скликання все-таки принесла певний прогрес в цьому питанні. Тобто масового такого явища вже немає. Голосування за іншого депутата робиться приховано. Ми маємо намір жорстко вимагати і добиватися того, щоби все-таки особисте голосування стало дійсно обов’язковим», – зазначив він.
Персональну відповідальність депутатів за прийняті рішення підтримує і депутат від ПР Анатолій Кінах.
«Незалежно від шансів на введення системи «Рада-3», має принципове значення, щоб народні депутати виконували свої зобов’язання перед українським народом і виконував Конституцію. Тобто кожен народний депутат повинен бути на своєму робочому місці, трудова книжка народних депутатів – в Секретаріаті ВР і кожен повинен приймати рішення власноручно. Тобто я повністю підтримую всі дії, які будуть підсилювати персональну політичну відповідальність депутатів в контекстів їх наявності на робочих місцях», – заявив він.
Водночас його соратник Володимир Олійник не вважає, що сенсорна кнопка – "вихід із ситуації".
"Можна і четверту (кнопку – Ред.) вводити, і п’яту. Напевне сумлінне виконання своїх обов’язків – це перше питання. Друге – потрібно все робити, щоб вимагаючи виконання однієї статті Конституції, все-таки не порушували інші", – заявив регіонал.
"А коли я прихожу на роботу, а мені паралізують мою роботу депутати… Так тільки більшовики нав’язували колективну відповідальність. Ну ви ж чините перешкоди в діяльності народного депутата, який прийшов, готовий працювати, голосувати… А вони кажуть: ні, доки не будуть так робити, ми не дамо працювати. Де це так виписано в Конституції? Такий дикунський спосіб ніколи не викличе позитивних емоцій іти назустріч один одному. Тому що "витирати ноги" заради виконання однієї конституційною норми об інші норми Конституції – неприпустимо", – зазначив він.
Нагадаємо, лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк закликав блокувати роботу парламенту до моменту введення в дію системи Рада-3.
14 січня лідери опозиційних фракцій внесли до Верховної Ради законопроект про введення кримінальної відповідальності за порушення порядку голосування на засіданнях парламенту.