«Незважаючи на щедре фінансування і традиційних, і нетрадиційних джерел енергії, Україна все ще сильно залежить від імпорту природного газу з Росії, що впливає як на бюджет країни, так і на її геополітичне становище.
Повідомлення минулого тижня з Давосу почало нову еру в Україні: (укладено) угоду на €400 млн (з потенціалом зростання до €10 млрд) з Royal Dutch Shell на розробку величезних запасів сланцевого газу. Хоча виробництво почнеться лише за кілька років, цю новину широко висвітлювали як великий крок на шляху до енергетичної незалежності.
Важливість цієї незалежності було відзначено двома днями пізніше, коли російська державна монополія Газпром пред’явила Україні штраф у $ 7 млрд відповідно до її «бери чи плати» зобов’язань. Пов'язані ці дві події чи ні (у Росії кажуть, що це просто збіг), але можна бути певними, що угоду з Shell помітили в Москві», – пише Пуліті.
«Ми в ЄБРР вважаємо, що угоди з Shell та інші угоди з Chevron та Exxon-Mobil, які матимуть на меті розробку окремих родовищ газу, відзначають дуже важливий крок до більшої енергетичної незалежності країни.
Наступним кроком на шляху до енергетичної незалежності буде залучення великої кількості іноземних інвесторів середнього розміру в Україну. Адже у випадку розвідки сланцевого газу, всі необхідні технології треба буде привезти з-за кордону.
Інвесторів заохочуватиме широкий розголос, якого набула угода з Shell. Що їм зараз потрібно, так це впевненість у правовій та регулятивній системі, у податковому режимі видобутку гідрокарбонатів та правова певність у наданні ліцензій.
Президент країни Віктор Янукович нещодавно наказав своєму уряду прискорити реформи в цих областях. Як тільки зміни почнуть відбуватися, середні компанії послідують за великими і допоможуть Україні наблизитись до реальної енергетичної незалежності», – зазначає представник ЄБРР.