«Вашингтон і Брюсель прийшли до того, що вважають Грищенка зарозумілим і цинічним. Під час свого візиту до Вашингтона минулого року, він діяв малоефективно і перебивав усіх підряд включно з власними міністрами під час зустрічі з держсекретарем США Гілларі Клінтон та під час обіду, організованого консультантом Партії регіонів Брюсом Джесксоном.
Всередині 90-х років Кожара був чиновником, який підтримував зв’язки між Конгресом і українським посольством у Вашингтоні і люди, які з ним зустрічались, вважали його патріотом і проєвропейським політиком. Але як це часто буває з колишніми чиновниками часів Кучми він змінив свої погляди після помаранчевої революції. Під час останньої розмови з BBC Кожара гордо сказав «Моя партія не підтримувала помаранчеву революцію»», – пише експерт.
На думку Кузьо, щоб не піти провальним шляхом свого попередника, міністр закордонних справ Кожара повинен буде зрозуміти чотири основні помилки української зовнішньої політики.
«По-перше, Україна не настільки важлива для Заходу, як це помилково вважає Київ. ЄС і США мають інші внутрішньо та зовнішньополітичні пріоритети і до України ніколи не ставитимуться як до країн з ядерною зброєю чи енергетичних супердержав таких як Росія. По-друге, стара українська гра доїння двох корів (Росії і Заходу) скінчилася. Росія правильно зазначила, що Україна хотіла найкраще з обох світів, і тому президент Янукович повинен вибрати між інтеграцією до Співдружності Незалежних Держав чи до Європи.
По-третє, від України очікують підписання нової угоди з МВФ і реалізації її вимог, щоб показати, що Україна прагне до реформ.
По-четверте, Захід вимагатиме від України випустити Тимошенко, Юрія Луценка та інших, засуджених через вибіркове застосування правосуддя і дозволить їм брати участь у політиці та виборах.
Україні наразі тільки пропонують угоду про асоціацію, і тим не менш вже ці обмежені вимоги від Брюсселю є занадто жорсткими для Києва. Якщо Україна зрозуміє і слідуватиме цим чотирьом принципам, вона зможе повернутися на європейським шлях, але якщо ні, то Кожара стане настільки ж невдалим міністром, як і його попередник», – зазначає Кузьо.
Читайте також: Провокація проти євроінтеграції: кому вигідний скандал напередодні саміту Україна-ЄС