Москва пред'явила Астані ультиматум, перерахувавши перелік заходів, на які Росія готова піти у випадку, якщо Казахстан не перегляне своє рішення про обмеження космічних запусків з космодрому.
Зокрема, Росія загрожує Казахстану припиненням співпраці за всіма спільним космічним проектам, зокрема за програмою "Дніпро" і "Байтерек".
Коментуючи ноту МЗС, в Роскосмосі заявили, що обмеження числа запусків ракети-носія "Протон-М" не дозволить Москві виконати свої зобов'язання по п'яти комерційним програмам, що обернеться розірванням міжнародних контрактів і змусить Росію виплатити замовникам до $500 млн.
У російському МЗС поки не змогли прокоментувати ситуацію. Астана також зберігає мовчання з вказаного питання.
Як повідомлялось,у грудні Астана затвердила план запусків з Байконуру на наступний рік, скоротивши кількість стартів ракети-носія "Протон" до 12 замість колишніх 14 стартів. Тоді ж голова Казкосмосу Талгат Мусабаєв повідомив, що Казахстан і Росія розглядають можливість поетапної передачі «Байконура» під казахстанську юрисдикцію, оскільки угода щодо його оренди підписувалася 1994 року і «відпрацювала своє».
Першим етапом цього процесу може бути вивід з під оренди Росії міста та пускових майданчиків комплексу "Зеніт".
Місто Байконур і космодром утворюють комплекс «Байконур», орендований Росією у Казахстану на період до 2050 року.
Щорічна вартість оренди комплексу «Байконур» становить $ 115 млн. Експлуатація космодрому обходиться Росії приблизно в 5 млрд рублів на рік. Місто є адміністративно-територіальною одиницею Казахстану, що функціонує в умовах оренди.
Нагадаємо, Казахстан є партнером Росії по Митному союзу.