«Південний потік частково націлений на те, щоб уникнути повторення шахрайства з боку України. Втім не ясно наскільки добре така стратегія спрацює зважаючи на те, що країни Центральної та Східної Європи, що серйозно залежать від російського газу, починають диверсифікувати свої джерела постачання. Нові альтернативні джерела знижують світові ціни та піднімають серйозні питання щодо Газпрому та його довготермінової стратегії. Енергетичний ландшафт змінюється навіть в Україні, яка якраз є символом енергетичної залежності від Росії», – пише Global Post.
«Ціни на газ в США майже наполовину нижчі за спотові (ціни при готівковому розрахунку – Ред.) ринкові ціни в Європі, а спотові ринкові ціни є у два рази нижчими за ціни Газпрома для Європи», – зазначає Андерс Аслунд з Петерсонівського інституту.
«Так не може довго тривати. І зокрема, Газпром повинен знизити ціни», – додає експерт.
«Бачачи цю можливість країни Східної Європи намагаються переглянути довготермінові контракти з Газпромом, що підбурюється справою Європейської Комісії щодо формування цін російською монополією», – відмічає Global Post.
«Втім Росія все ще має кілька карт у рукаві. Південний потік скоріш за все потопить усі надії на спонсорованого Європою проекту Набукко, який мав дати доступ до багатих центрально-азіатських родовищ. Але це не означає, що побудова Південного потоку окупиться. Аналітики ставлять під питання також життєздатність інших проектів Газпрому, які теж вважаються політично мотивованими, такі як плани побудувати трубопровід через Сибір до Китаю, який наразі надає перевагу дешевшому газу з Туркменістану.
Нераціональне управління і нездатність до інновацій сприяли падінню доходів Газпрому в той час як витрати залишились високими. Це сприяло падінню доходів компанії на 50% в другом кварталі цього року, в той час як ринкова вартість компанії зменшилась у три рази порівняно з піком 2008 року, коли вона була на шляху до того, щоб стати найбільшою корпорацією в світі», – йдеться в статті.
«На думку Аслунда, корупція перетворює Газпром з найприбутковішої компанії світу на російський Enron (американська компанія, яка припинила своє існування внаслідок банкрутства в 2001 році – Ред.), зважаючи на те, що нові технології б’ють по її доходах. Це лише збільшить важелі європейських країн в ході диверсифікації джерел поставок», – додає американське видання.
Читайте також: Брюссель проти Газпрому. Єврокомісія має шанс перемогти російську монополію