Азаров зазначив, що Україна, яка підписала Європейську енергетичну хартію, виконує свої зобов'язання, передбачені цим документом. У той же час, за його словами, Україні за цей час не вдалося вирішити практично жодного питання як члену хартії.
Прем'єр-міністр також підкреслив, що Європейський Союз не сприяв Україні щодо перегляду дискримінаційної ціни на газ і не вжив практичних дій щодо української ГТС, зокрема щодо участі у тристоронньому консорціумі Україна-ЄС-Росія, створення якого ініціює Україна.
«Виникає питання: якщо Європейський Союз не зацікавлений в українській газотранспортній системі як споживач, а Росія як постачальник будує обхідні маршрути транзитів газу в Європу, то чому Україні утримувати дорогу систему?» – сказав Микола Азаров.
При цьому він підкреслив, що українська ГТС є найбільш надійним і дешевим маршрутом поставок газу в Європу. За словами прем'єр-міністра, потужність української ГТС дозволяє поставляти в країни ЄС щорічно 150 млрд. куб. м газу, а після проведення її модернізації ця цифра може бути збільшена до 200 млрд. куб. м газу.
Микола Азаров підкреслив, що на модернізацію української ГТС необхідні відносно невеликі фінансові ресурси. При цьому він нагадав, що Україна також має в своєму розпорядженні унікальні підземні сховища газу, які дозволяють в пікові періоди збільшити навантаження подачі газу і гарантують безперебійність подачі газу в ЄС. Прем'єр-міністр додав, що ні в яких інших маршрутів такої можливості немає.
Разом з тим, прем’єр-міністр Норвегії Йєнс Столтенберг відзначив, що Норвегія зацікавлена в активізації співпраці з Україною у газовій сфері. «Потенціал співпраці у нас є у трьох галузях: Україна може закуповувати газ напряму або через європейський спотовий ринок, також норвезькі компанії можуть брати участь в освоєнні українських газових родовищ, третя можливість – це участь норвезьких компаній у розвитку транспортної інфраструктури в Україні», – сказав Йєнс Столтенберг.
Він підкреслив, що нафтогазові компанії Норвегії самостійно ухвалюють рішення щодо укладення угод на поставку вуглеводнів. Уряд на ці рішення не впливає, він тільки створює умови та видає ліцензії на пошук та видобуток газу.
У свою чергу прем’єр-міністр Азаров зазначив, що Україна зараз будує LNG-термінал в Одеській області і тому зацікавлена в укладенні угод на закупівлю зрідженого газу.
Нагадаємо, прем'єр-міністр України Микола Азаров перебував з офіційним візитом у Норвегії 29-30 листопада..