«Звичайно, я скажу, що парламентські вибори в Україні відбулися не так, як ми очікували, але, на мою думку, дуже негативна оцінка, яку пропонують окремі європейці, є недоречною», – сказав польський політик.
За його словами, на якість виборів вплинули недосконала електронна система обліку голосів виборців та обрана система голосування.
«Поєднання пропорційної та мажоритарної систем голосування, ухваленої, до речі, усіма учасниками політичного ландшафту, виявилося не досить прийнятним для реалій України», – зазначив він.
На думку польського політика, мажоритарна система виборів має багато недоліків, зокрема існує можливість опосередкованого впливу на результати волевиявлення з боку олігархів, локальних лідерів тощо. Тому, вважає Кваснєвський, у контексті демократії краще використовувати пропорційну систему голосування, оскільки вона більш прозора та має більше можливостей для захисту прав виборця та інтересів провідних політичних партій.
«Безперечно, демократія в Україні не є досконалою, але якщо говорити про останні вибори в Україні, то не варто використовувати лише чорні або білі кольори. Насправді ситуація з демократією в Україні є кольоровою, включаючи також і помаранчевий колір. Україна досягла значного прогресу порівняно з її сусідами з пострадянського табору», – зазначив екс-президент Польщі.
Нагадаємо, 6 листопада посол України у Франції Олександр Купчишин у своїй статті для видання «Les Echos» написав, що волевиявлення українців не було спотворено.
В той же час президент ПАРЄ в коментарі виданню The New Europe сказав, що ситуація в Україні після виборів свідчить про регрес демократії.
Спостерігачі від ОБСЄ в попередньому звіті вказали на зловживання адмінресурсом на парламентських виборах в Україні, відсутність збалансованого висвітлення кампанії в ЗМІ та вплив економічних груп на політичну обстановку.
Спостерігачі ПАРЄ відзначили «олігархізацію» виборчого процесу, спостерігачів від Європарламенту виявили стурбованість відсутністю прозорості фінансування політичних партій в Україні.
Місія спостерігачів Канади вказала, що парламентські вибори в Україні не повністю відповідають міжнародним стандартам. Пізніше у МЗС Канади заявили, що вибори в Україні не відповідали демократичним стандартам.
У МЗС вважають, що міжнародні спостерігачі позитивно оцінили вибори.