«Доповідь Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ) містить проникливі зауваження щодо того, як Партія регіонів розділила свої зусилля між двома видами виборів: підкуп голосів, щоб спотворити голоси на користь Партії регіонів і «адміністративний ресурс» у виборчих округах.
Очевидно, що опозиція вистрілила собі в ногу (хоча УДАР і «Свобода» не були тоді в парламенті), погодившись на новий закон про вибори в листопаді 2011 року, що повернув голосування в окремих округах. Однак опозиція не може скаржитися, що за один день в них вкрали вибори. Перегони в кількох округах очевидно були заздалегідь вирішеними, але опозиція програла тому, що правила змінили заздалегідь», – зазначає Вілсон.
За його словами, однозначною перевагою для складання більш чіткої картини про парламентські вибори стало те, що Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ спостерігало за усім виборчим процесом – як до так і після виборів.
«БДІПЛ зробило хорошу роботу, незважаючи на те що ця робота стає все більш складною зважаючи на те, що режими використовують все більш витончені засоби для приховування своїх проблем і замість того, щоб вкидати бюлетені тепер «організують перемогу» через структурування процесу виборів. (І того способу за допомогою якого вони складають список учасників. Я завжди стверджував, що спостерігачі повинні приділяти стільки ж уваги «політичним технологіям» скільки приділяють маніпуляціям). Процес моніторингу виборів все більше передбачає не просто «спостереження» – багато проблем не так просто безпосередньо побачити. З іншого боку поза межами компетенції та ресурсів БДІПЛ може бути виявити кожен дефект даної політичної системи, так що з часом йому може знадобитися більше допомоги», – підкреслює експерт.