Газпром має проблеми із завантаженням “Північного потоку”

9 Жовтня 2012, 10:04

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», у другу гілку газопроводу, яку напередодні ввели в експлуатацію, буде перерозподілений газ із першої.

Однак, і перша гілка, відкрита 8 листопада 2011 року, не завантажена навіть наполовину, зазначає видання.

З моменту запуску до 1 жовтня по ній прокачано всього 8,7 млрд кубометрів газу, тоді як потужність кожної з ниток становить 27,5 млрд кубометрів газу в рік. Зараз «Газпром» в основному перерозподіляє в «Північний потік» газ, що йшов через Україну (у січні-серпні обсяг транзиту через країну знизився на 22%).

При цьому загальний обсяг експорту газу з Росії скорочується. У січні-вересні, за даними джерел Reuters, «Газпром» знизив поставки газу в Європу на 8,3%, а видобуток – на 5,7%.

У 2011 році «Газпром» поставив до Європи близько 150 млрд кубометрів газу, і при збереженні рівня падіння в цьому році обсяг склав 137 млрд кубометрів. Тобто при повному завантаженні навіть дві гілки «Північного потоку» зажадають перерозподілення на цей газопровід 40% поставок, а ще дві тієї ж потужності – 80%. Це означало б повну зупинку транзиту через Україну і зниження майже удвічі транзиту через Білорусь (в 2011 році – 44 млрд кубометрів), який в «Газпромі», що володіє «Белтрансгазом», обіцяли тільки нарощувати.

У «Газпромі» визнають проблеми із завантаженням трубопроводу.

«Різкий спад споживання в країнах Євросоюзу призвів до того, що поки «Північний потік» буде недозавантажений. Як буде далі, поки ніхто не може сказати, але швидше за все найближчим часом буде завантажена лише перша гілка газопроводу», – зазначає джерело компанії.

Для повного завантаження газопроводу в російській монополії сподіваються залучити нових партнерів, зокрема ТНК-ВР, у якої «є власні контракти на європейському ринку». Вкінці червня стало відомо про інтерес до нового етапу «Північного потоку» з боку ВР, однак її плани заблокували російські акціонери ТНК-ВР, з якими британська компанія змушена узгоджувати всі профільні проекти в Росії. Після цього в перших числах липня про можливу участь в «Північному потоці» оголосила сама ТНК-ВР, але з тих пір до цієї ідеї в компанії більше не поверталися.

Партнери «Газпрому» за проектом говорять скоріше про довгострокові вигоди участі в ньому. Співробітник відділу корпоративних комунікацій Wintershall Group Гузель Кадирова-Хок заявила, що «Північний потік» – дуже довгострокова інвестиція, мета якої – задовольнити прийдешній попит на газ в ЄС протягом 50 років.

На думку глави правління альянсу «Нова Енергія України» Валерія Боровика, проблеми, які відчуває «Газпром» з реалізацією проекту «Північний потік», можуть вплинути і на просування газопроводу «Південний потік», який, на відміну від першого, спрямований на транзит тих обсягів газу, які зараз транспортує українська газотранспортна система. Більш того, на перспективах «Південний потік» може позначитися і просування проектів з експорту скрапленого природного газу із США, які останнім часом набирають обертів, говорить експерт.

«Єврокомісія всерйоз узялася за те, щоб знизити залежність від «Газпрому», і тому майбутнє російського газу, як і нових проектів щодо його доставки на європейські ринки, під великим питанням», – говорить експерт. Майже через рік після гучних обшуків в європейських офісах дочірніх структур «Газпрому» і його партнерів Єврокомісія почала офіційне антимонопольне розслідування відносно концерну. «Газпром» підозрюють у створенні перешкод для конкуренції на ринку газу Центральної та Східної Європи. Якщо вина російської монополії буде доведена, компанії загрожують великі штрафи і перегляд усієї системи контрактів.

Як відомо, «Північний потік» протяжністю 1,22 тис км проходить по дну Балтійського моря від Росії до Німеччини. Учасниками «Північного потоку» AG є «Газпром» (51%), німецькі Wintershall Holding і E.ON Ruhrgas (по 15,5%), французька GDF Suez і нідерландська Gasunie (по 9%). Бюджет проекту склав 7,4 млрд євро.