Міжнародні спостерігачі вказують на адмінресурс, підкуп, тиск на ЗМІ та “фарс” у виборчкомах

28 Вересня 2012, 14:33

Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) у проміжному звіті за період з 5 серпня по 9 вересня констатувала активне використання кандидатами в депутати адміністративного ресурсу.

Як приклади організація навела факти, коли проекти місцевої влади, які фінансуються за рахунок громадського бюджету, представлені як особисті досягнення кандидатів; використовують для агітації адмінбудівель і громадського транспорту; підтримка провладних кандидатів офіційними сайтами місцевих адміністрацій.

Крім того, спостерігачі ENEMO зафіксували випадки тиску з боку податківців, обмеження мовлення окремих засобів масовох інформації, випадки контрагітації, використання церков для агітації, підкуп виборців, а також використання закону про мовну політику для мобілізації свого електорату.

Також у ENEMO, а також у делегації спостерігачів ПАРЄ відзначили порушення в роботі виборчих комісій.

Керівник місії ENEMO Пітер Новотні заявив про те, що дільниці не завжди відкриті для спостерігачів і рішення приймають за закритими дверима. Проблемою стали так звані «двійники», коли деякі технічні партії висувають одну й ту саму особу, що й партія опозиції, щоб вони не могли працювати в дільничних комісіях.

У свою чергу голова делегації спостерігачів ПАРЄ Андреас Ґросс наголосив на тому, що виборчі комісії сформовані однобічно, «це повний фарс».

Делегація Національного демократичного інституту міжнародних відносин (США) у своєму першому звіті висловила критичні зауваження щодо використання адмінресурсу, тиску на ЗМІ, формування виборчих комісій та підкупу виборців, а також гендерної нерівності та непрозорості фінансування виборчих кампаній партій

Крім того, делегація НДІ констатувала зростання протестних настроїв серед українців та висловила побоювання, що вибори не будуть відповідати демократичним стандартам.

Між тим міжнародна організація зі спостереження за виборами СIS-EMO стурбована все частішими випадками побиття агітаторів у Києві та регіонах України. Крім того, спостерігачі СIS-EMO зафіксували незаконну агітацію за Партію регіонів.

У той час як міжнародні організації вказують на недоліки виборчої кампанії, прем'єр-міністр Микола Азаров заявляє, що міжнародні спостерігачі жодних порушень не зафіксували.

Станом на 28 вересня Центрвиборчком зареєстрував спостерігачів від США, Канади, Польщі, Японії та Словаччини. Крім того, зареєстровані спостерігачі від таких міжнародних організацій, як: Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (вона найчисельніша – 108 осіб), громадської організації сприяння розвитку виборчих технологій "За справедливі вибори", неурядової організації "CANADEM", Міжнародного експертного центру виборчих систем (ICES), Українського Конґресового Комітету Америки (УККА), Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO).

А також – Комітету "За відкриту демократію", Центральноєвропейської групи політичного моніторингу, Громадського союзу, Міжнародної організації зі спостереження за виборами "CIS-EMO", Міжпарламентської Асамблеї держав-учасниць СНД, Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин (НДІ), Фонду Конрада Аденауера, Парламентської асамблеї чорноморського економічного співробітництва та Міжнародного Республіканського Інституту (МРІ).

Нагадаємо, станом на 28 вересня МВС зареєструвало 1330 звернень щодо порушень виборчого законодавства.