Про це Наришкін заявив сьогодні у Москві. За його словами, він збирався говорити про великі проблеми у розвитку парламентаризму в Європі, про розвиток нового тренду правотворчості в сучасному світі, формування Європи без розподільчих кордонів.
«У міру наближення до дати відкриття сесії Парламентської асамблеї ми відчули, що навряд чи мої стратегічні пропозиції будуть почуті з боку ряду керівників ПАРЄ та низки керівників і русофобських делегацій», – сказав він. Наришкін заявив, що він «вважає для себе можливим виступити на сесії тоді, коли умови будуть відповідними».
Як заявили джерела видання у Держдумі, Наришкіну рекомендували відмовитися від поїздки, оскільки ПАРЄ буде голосувати по резолюції про виконання Росією своїх зобов'язань перед Радою Європи, а текст резолюції в Москві вважають неприпустимо жорстким.
Російська делегація на сесію все ж поїде, її очолить глава комітету Держдуми з міжнародних справ Олексій Пушков, повідомило джерело в делегації.
За словами джерела, «ця резолюція ускладнила ситуацію, це один з елементів, який призвів до скасування візиту (Наришкіна – Ред.)».
Він пояснив, що в доповіді ПАРЄ міститься критика деяких положень російського законодавства і рішень. Мова йде, зокрема, про перегляд справи Pussy Riot, про необхідність дотримання низки резолюцій ПАРЄ по «війні» між Росією і Грузією, в яких Москві фактично пропонується анулювати визнання Південної Осетії і Абхазії.
Пушков заявив, що ніхто в світі не переглядає свої закони і що подібні вимоги російська сторона вважає неприйнятними.
У свою чергу Президент ПАРЄ Жан-Клод Міньйон висловив розчарування таким рішення спікера Держдуми Росії. «Під час цієї сесії ми розглядатимемо доповідь про виконання зобов’язань Російською Федерацією, першу таку доповідь за 7 років. Наш обмін думками з Наришкіним міг би дозволити нам здійснити політичну оцінку російської участі в роботі Ради Європи, і водночас разом визначити реальні засоби подальшого посилення співпраці, в тому числі з питань, які все ще викликають дебати», – заявив президент ПАРЄ.
Він також підкреслив, що всі дебати в ПАРЄ ґрунтуються на принципах діалогу та взаємоповаги. «Для діалогу потрібні двоє», – зазначивМіньйон.
Нагадаємо, ПАРЄ має намір розглянути доповідь про виконання Росією своїх зобов'язань вперше з 2005 року. Зазвичай такі доповіді розглядаються за підсумками року, але у випадку з Росією розгляд не раз переносилося як через технічні труднощі, пов'язані з масштабом країни, так і з політичних причин, зокрема через війну з Грузією, відзначається в тексті доповіді, опублікованій на сайті ПАРЄ на початку вересня.
У доповіді сказано, що з 2005 року в Росії були відзначені позитивні зміни, але є проблеми, в числі яких називається повернення кримінального переслідування за наклеп, закон про некомерційні організації – іноземні агенти, посилення відповідальності за порушення на мітингах, вирок Pussy Riot.
Напередодні сесії стало відомо, що в проекті доповіді доповідачі ПАРЄ по Росії Андреас Ґросс і Георгі Фрунда запропонували асамблеї залишити Москву під моніторингом ПАРЄ через претензії з боку Європи, які стосуються як зовнішньої політики, так і дотримання прав людини.