Кравчук: рішення про регіональні мови має приймати Верховна Рада, а не місцева влада

25 Серпня 2012, 19:11

 Як повідомляє ЛІГАБізнесІнформ, Леонід Кравчук зазначив, що в унітарній державі, якою є Україна, облради не можуть голосувати за введення мовного закону.

«Ті засідання обласних рад, міських рад, які відбулись та продовжують відбуватись у східних та центральних областях, вони свідчать, що всі, майже всі депутати,  обласних рад голосують за регіональну мову російську. По суті, таке може бути тільки в Україні, тому що таке можливо лише в федеративній державі, коли штат чи регіональна одиниця може голосувати за щось. В унітарній державі, не може голосувати обласна рада за введення якогось мовного закону. Тим більше, що в 10 статті Конституції чітко сказано, що застосування мов  в Україні визначається законом, а закон приймає лише Верховна Рада», – сказав він.

На його думку, ініціативна група частини області чи області повинна збирати підписи людей про введення в області регіональної мови та подавати їх офіційно до Верховної Ради, яка прийматиме рішення з цього питання. «А не так, що область або район буде приймати сама рішення, ґрунтуючись невідомо на чому. Якщо ми так підемо, ми державу розвалимо», – сказав екс-президент.

На зауваження, що це дозволяє прийнятий "мовний" закон, Кравчук відповів, що "закон є кривий".

"Є там позитивні речі, я ж не кажу, що він поганий, але в цілому закон приймали під вибори", – вважає він.

Як писав Тиждень.ua, за 13 днів дії закону «Про засади державної мовної політики» місцева влада 9 регіонів надала російській мові статус регіональної. При цьому у трьох регіонах заявили, що даний закон на їхній території є нечинним.

Закон, підписаний президентом 8 серпня,  передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов, зокрема російської, в роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова. Прийняття Радою даного мовного закону викликало протести опозиційних політичних сил, представників місцевого самоврядування західних регіонів України, низки культурних та громадських діячів, закордонних громадських організацій українців.

Читайте також: Невидима українськість. Більшість населення Південного Сходу країни становлять україномовні

Після прийняття Верховною Радою закону про основи мовної політики екс-президент  Леонід Кравчук назвав авторів мовного закону –  Ківалова і Колесніченка – політично-лінгвістичними бойовиками, а про сам закон сказав, що той спровокував парламентську кризу, яка може перерости у загальнополітичну.