За словами активістів, цього року в Україні зафіктовані непоодинокі факти застосування бюджетного та силового адміністративного ресурсу.
"Кошти з державного бюджету використовуються на заходи, які в тій чи іншій мірі є кампанією певної політичної сили, – пояснює коорлинатор вибочрих програм "Опори" Ольга Айвазовська.
За її словами, більшість прикладів стосується Партії регіонів. "Наприклад, у Севастополі протягом липня місяця відбувались соціальні ярмарки, у яких брали участь чиновники від ПР. Соціальні ярмарки – це теж форма агітації", – наголосила вона.
Надання товарів за зниженними цінами за присутності адміністративних осіб – це підкуп і ведення агітації, зазначають спостерігачі руху.
У двох областях зафіксована роздача телетюнерів, які закуповувалися за державні гроші. Це соціальна програма, але відбувається це на заходах ПР, від імені якої вони надаються, хоча згідно із постановою Кабміну мали розповсюджуватись безкоштовно.
"Курйозною є Одещина. Одеський "народний бюджет" – імітація російського досвіду, коли в малих територіальних громадах обговорюються зміни у місцеві бюджети. Під "народний бюджет" маскується бюджет розвитку, який є у кожному регіоні. Після обговорення здійснюються певні речі – наприклад, ремонт доріг силами комунальників. Але робиться це від імені Партії регіонів", – зазначила Айвазовська.
Або ж у Рівненській області потенційний кандидат Микола Шишун урочисто відкрив мост через річку Горень. Здійснені роботи виконані за кошт держбюджету. "Прикладів безліч", – зазначає Ольга Айвазовська.
Використання силового адміністративного ресурсу буває важко довести. "Важко довести, що це саме тиск політичного характеру, – пояснюють спостерігачі. – Але є певні ознаки. Якщо переслідування, перевірки, та чи інша форма тиску використовується після оголошення виборчої кампанії початку з боку кандидата. Якщо адміністративний тиск силового характеру активізувався в період виборів, то ми можем говорити, що мають місто ознаки використання силового адміністративного ресурсу".
Має місце і прямий підкуп виборців, коли людям роздають гроші.
"Підкуп виборців – це кримінальний злочин, на який має бути відповідна реакція правоохоронців", – підкреслили спостерігачі.
Читайте також: Парад передвиборчих подарунків: асфальт з парфумами та рентген зі шкарпетками