«Це два паралельних процеси, хоча належать до однієї, скажімо так, теми», – зазначив експерт.
«Але угода про спрощення оформлення віз – вона є чинним нормативним актом, і доповнення до неї – це лише доповнення до неї. А що стосується майбутнього скасування віз, то рух до нього йде не через Угоду про спрощення, а через План дій щодо візової лібералізації, який Україна отримала у 2010 році», – пояснив Сушко.
Він нагадує, що в Плані дій «перелічені ті критерії, які треба досягти, для того, щоб отримати безвізовий режим». При цьому в контексті підготовки до скасування віз сторони констатують, яким чином виконуються діючі угоди, в тому числі Угода про спрощення оформленн віз.
«Тому, хоча з точки зору напрямку політики, вони лежать в одній площині, однак немає взаємозалежності між Угодою про спрощення і майбутнім скасуванням віз», – заявив Сушко.
Експер зауважив, що підписання доповнень до Угоди з ЄС про спрощення оформлення віз для українців варто сприймати «як рутинну, повсякденну частину повсякденної роботи Міністерства закордонних справ, яке працювало над цими змінами вже кілька років, при чому за різних міністрів і урядів».
«Тому безумовно добре, що цей процес зараз завершився. Треба ще ратифікувати цей документ і це буде крок вперед як для уряду, так і для громадян України, які отримують певні преференції, переваги», – підсумував Сушко.
Нагадаємо, 23 липня Україна та Євросоюз підписали доповнення до Угоди про спрощення візового режиму для громадян України.
Підписаний документ є доповненням до діючої з 1 січня 2008 року Угоди про спрощення візового режиму. Переговори про внесення доповнень до угоди почалися в травні 2011 року, а в лютому цього року текст документа був затверджений Україною і Євросоюзом.
Спрощена процедура отримання віз після вступу додатку в силу буде поширюватися на технічний персонал ЗМІ, що супроводжує журналістів, водіїв-перевізників міжнародних вантажів та пасажирських сервісів, студентів, членів релігійних, громадських, професійних і благодійних організацій, родичів громадян країн ЄС, хворих, що проходять лікування на території Євросоюзу, і осіб, що їх супроводжують.
При цьому всі представники вищезгаданих категорій, які не досягли 25 років, будуть звільнені від оплати консульського збору за візу. Власникам біометричних службових паспортів для в'їзду в ЄС візи не будуть потрібні.