Експерт: закон про мови посилить інституційний хаос в Україні і завдасть збитків місцевим бюджетам

23 Липня 2012, 11:27

«Усі одночасно і вражені, і здивовані відновленням нападів "регіоналів" на українську ідентичність. Не встигли закінчитися футбольні матчі як парламент, яким управляють «регіонали», порушив усі процедури та проштовхнув закон про мови, котрий є нічим іншим як оголошенням війни українській мові. Творці закону безглуздо стверджують, що російська мова перебуває під загрозою з боку української і тому потребує захисту. Таке твердження рівносильне твердженню, що англійська мова перебуває під загрозою через іспанську в штаті Мен. "Регіонали" очевидно переслідують двояку мету: повернути українській той статус, який вона мала за радянських часів як напівмертва мова, яка використовується у вуличних знаках та народний кітч, яким користуються офіційні писаки, і позбавити населення концептуальної альтернативи до російської мови, яка служить інструментом радянізації та путінізації», – пише експерт.

Втім, на думку Мотиля, реальний ефект від мовного закону буде зовсім не таким, як це собі бачать «регіонали».

«Зрештою, як і все, що «регіонали» роблять, цей закон є безладом. Волею-неволею українська мова буде виживати і можливо навіть процвітати, бо люди будуть змушені боротись за себе. Навпаки ж російськомовні люди можуть серйозно постраждати. Заохочуючи, те, щоб російськомовні українці у відсталих місцях, таких як Донбас, загрузли в радянському минулому, закон буде тільки і далі підкреслювати їх статус деградованого люмпен-пролетаріату. І надаючи право усім носіям мов меншин, якщо 10% їх проживає на території, вимагати вести діловодство їх мовою, при цьому не визначивши, яким чином повинні спілкуватися посадовці на різних територіальних рівнях, закон тільки посилить інституційний хаос в Україні і завдасть збитків місцевим бюджетам», – підкреслює Мотиль.

«Ймовірним результатом стане перетворення мови із засобу повсякденного спілкування в маркер політичної ідентичності, зростання мовної та регіональної поляризації, і цілком можливо розпад України на україномовний Захід та російськомовний Схід. «Регіонали» були б не проти такого результату, який би позбавив їх надокучливих прозахідних націонал-демократів та дав можливість діяти деспотично щодо своїх російськомовних співвітчизників», – вважає експерт.