Міжнародні суди звинувачують у геноциді та злочинах проти людства щонайменше 254 особи

24 Червня 2012, 18:49

Одним з найбільших є процес по колишній Югославії. Для розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду, здійснених під час воєн у Югославії у 1991-2001 роках, створено Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії (МТКЮ). Він розглядає такі серйозні злочини, як умисне вбивство, тортури, незаконне депортування і захоплення заручників. Передбачено судове переслідування за застосування отруйних речовин, безглузде руйнування міст або сіл, історичних пам'ятників.

У даній справі проходить 161 обвинувачений. Суд вже розглянув справи щонайменше 126 з них. Так, 13 осіб були виправдані, 64 – засуджені. 13 справ були передані у місцеві суди. Інші 36 справ були відкладені або припинені у зв’язку зі смертю обвинувачених, зняття звинувачень. Щонайменше 5 осіб були засуджені до пожиттєвого ув’язнення, 6 осіб отримали строки 30 і більше років позбавлення волі, троє – понад 40 років.

Досі тривають судові процеси над лідерами боснійських сербів Ратко Младічем та Радованом Каражичем. Також обвинувачуваним був президент Югославії Слободан Мілошевич, який помер у в’язниці у ході судового процесу.

У середині 1990-х був створений ще один Міжнародний трибунал – по геноциду в Руанді та інших злочинах, здійснених в період з 1 січня по 31 грудня 1994 року. У період геноциду в Руанді за три з невеликим місяці було вбито близько 800 тисяч представників народностей тутсі і хуту.

Станом на 19 червня цього року обвинувачення висунуто 92 особам. У даний час триває судовий процес над одним обвинуваченим. 17 осіб оскаржують свої вироки, 10 осіб були виправдані і звільнені з-під варти. Справи стосовно семи осіб були передані в національні суди. 11 осіб вже відбули своє покарання у в’язниці, троє померло у в’язниці, ще шестеро – перебувають у розшуку.

Як повідомлялося, у травні минулого року до 30 років ув’язнення був засуджений колишній головнокомандувач армії Руанди Аугустін Бізімунгу.

Злочини проти людяності, вчинені у Демократичній республіці Конго, розслідує Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. У березні цього року суд визнав винним колишнього лідера повстанців у Конго Лубангу, звинуваченого у насильстві над дітьми, яких примушували воювати.

Конфлікт у Конго тривав з 1998 до 2003 року. Тоді загинули мільйони людей. Обидві сторони спиралися на підтримку інших африканських країн, зокрема, Руанди, Уганди, Анголи та Зімбабве.

У червні 2011 року за участю ООН в Камбоджі був створений трибунал, що проводить слухання процесу проти чотирьох вцілілих лідерів «червоних кхмерів». Серед пред'явлених звинувачень – геноцид і злочини проти людяності, які стосуються подій 1975-79 років, коли в Камбоджі загинуло близько 2 мільйонів осіб. Під тотальне винищення потрапили, у першу чергу, підприємці, священики та інтелігенція.

За звинуваченням у геноциді та злочинах проти лоюдяності постане перед судом колишній військовий лідер Гватемали Ефраін Ріос Мотт, а також ще три колишні генерали.Мотт правив країною з 1982 по1983 рік. За даними слідства, за цей час – під приводом боротьби з ліворадикальними повстанцями – за наказами Ріоса Мотта було знищено майже 2 тисячі індіанців майя, ще 29 тисяч були змушені покинути свої домівки. Зараз 85-річний генерал перебуває під домашнім арештом.

Крім того, у квітні 2010 року останній аргентинський диктатор Ренальдо Біньоне був визнаний винним у порушенні прав людини і засуджений до 25 років в'язниці. Біньоне звинуватили в причетності до 56 випадків тортур і незаконного ув'язнення під час правління в Аргентині військової хунти в 1976-1983 роках.

У 2006 році був страчений президент Іраку Саддам Хусейн. Його, зокрема, звинувачували у геноциді курдів у 1987-88 роках, стратах, подавленні повстань, примусове виселення кількох тисяч курдів, застосування хімічної зброї та інше. У листопаді 2006 року суд визнав його винним у злочинах проти людяності та засудив до страти через повішання.

Як повідомляв Тиждень, проблема геноциду продовжує турбувати майже 20 країн світу.

В Україні також була порушена кримінальна справа за фактом вчинення геноциду в Україні у 1932-1933 роках, внаслідок чого загинули мільйони громадян. Фігурантами справи є 136 осіб, однак цей список не повний.

Читайте також: Голодомор як геноцид

Позначки: