Про це пише газета "Коммерсант-Украина".
Тепер українська продукція може імпортуватися із загальним ввізним митом у 6,5% від митної вартості (близько 16 євро виходячи з цін на українську селітру на умовах FOB Чорне море).
До цих пір за цією ставкою міг експортувати свою продукцію тільки один виробник – черкаський "Азот" і то в рамках квоти близько 30 тис. тон в рік, а поставки понад цей обсяг, атакож поставки для інших виробників обкладалися додатковим митом у розмірі 29,26-33,25 євро за тонну.
Ємність європейського ринку – близько 10 млн т, або близько 3 млрд євро в нинішніх цінах.
Українські підприємства неодноразово намагалися скасувати дію мит. У 2006 році черкаський "Азот" навіть домігся початку розслідування, яке могло привести до перегляду обмежень. Але в 2007 році дію мита було продовжено. Лише в 2008 році завод спільно з російськими "Акроном" і "Єврохімом" (їх продукція також обкладалася додатковим митом) отримав квоту на імпорт аміачної селітри в ЄС в обсязі близько 100 тис. тон.
Втім, українським виробникам поки рано радіти – європейські компанії вже пообіцяли подати апеляцію і добитися продовження дії мит. За правилами ЄС, уразі подання апеляції зацікавленими особами протягом двох тижнівантидемпінгові обмеження можуть бути продовжені.
Власником усіх українських виробників аміачної селітри є Ostchem Holding, що входить до Group DF Дмитра Фірташа. У неї входять концерн "Стирол", черкаський і сєверодонецький "Азоти" а також "Рівнеазот". Обсяг виробництва аміачної селітри в 2011 році – 2,44 млн т.