Експерт прокоментував заяву голови правління «Чорноморнафтогазу» Валерія Ясюка, який запевнив, що бурова установка «Петро Годованець», яку доставили до України, окупиться разом з видобутком на Чорноморському шельфі 1 млрд куб метрів українського газу, тобто на початок 2014 року.
«Щодо швидкої окупності, то тут маю глибокі сумніви. При тій ціні газу, при якій у «Чорноморнафтогазу» його забиратиме «Нафтогаз України», при тій собівартості видобутку у мене сумніви, що ці бурові платформи (2 бурові платформи, які мають почати працювати в Україні до кінця року – ред.) дадуть швидку окупність. Проекти морського газовидобутку мають достатньо тривалий період окупності, який може вимірюватися періодом 10 років і більше», – сказав Гончар.
Він наголосив, що нині на Чорноморському шельфі видобувається 1 млрд куб. метрів на рік. Збільшення видобутку до 3 млрд куб. метрів до 2015 року, про який говорять у НАК «Нафтогаз Україна», на думку експерта, є несуттєвим.
«Звичайно, виглядає це вражаюче з точки зору того, що ми на сьогодні маємо на шельфі, бо збільшимо видобуток утричі. Але з точки зору того, скільки ми споживаємо (у 2011 році практично 59 млрд куб. метрів), то це додаткові кілька мільярдів кубічних метрів», – сказав він.
«Якщо минулого року Україна імпортувала 40 млрд. куб. метрів газу, то додаткових 2 млрд – це 1/20. Так, ми зменшимо нашу залежність від Газпрому, якщо станемо купувати у них настільки ж менше газу. Але чи вирішує це проблему залежності в короткотерміновій перспективі – до 2015 року? Ні», – додав він.
Нагадаємо, до 2015 року Україна може скоротити імпорт газу з Росії на 10%.
Як повідомлялося раніше, $400 млн за одну з бурових установок, придбану Нафтогазом за завищеною ціною, були перераховані на рахунок фіктивної компанії у ризькому Trasta Komercbanka. Цей же банк виявився пов'язаний з українськими акціонерами «РосУкрЕнерго», так званою «групою Льовочкіна-Фірташа».
За інформацією ЗМІ, третій учасник цією групи – Юрій Бойко, міністр палива та вугільної промисловості.