Іран може ще більше поглибити грецьку кризу

17 Лютого 2012, 18:16

У той час як більшість партнерів країни не вірять, що Греція зможе коли-небудь віддати свої борги, Іран наразі надає Греції нафту на пільгових кредитних умовах. За словами європейських дипломатів, саме через Грецію Європейський Союз відклав бойкот іранської нафти з січня до липня. І незважаючи на запевнення Європи про те, що альтернативного постачальника знайдуть, греки вже хвилюються, що постачання нафти буде перервано посередині катастрофічної рецесії.

«Це не збіг, що Іран має Грецію за свою ціль прямо зараз, бо Греція є слабкою ланкою ЄС», – зазначає експерт з міжнародного бізнесу Георгіос Філіс.

Нагадаємо, Іран пригрозив припинити постачання нафти Греції, Франції, Голландії, Італії та Португалії, якщо країни не подовжать довгострокові контракти.

Поки що невідомо, чи серйозними є наміри Ірану, але сама перспектива підкреслює, з якими проблемами зіткнувся ЄС завдяки протиріччям між дипломатією та енергетичними інтересами. Хоча всі 27 країн союзу прагнуть до єдності у протистоянні проти спільної загрози такої як Іран, проте, їх проблеми з енергетикою часто ускладнюють їх зусилля. Схожу динаміку можна було прослідкувати минулого року у питанні Лівії, коли італійський прем’єр Сільвіо Берлусконі спочатку вагався чи приєднуватись до інтервенції в Лівію зважаючи на залежність Італії від лівійської нафти.

Правила ЄС вимагають, щоб кожна країна-член мала запас нафти на 90 днів, так що Греція зможе протягнути деякий час, доки не знайде нового постачальника, скоріш за все Саудівську Аравію, яка заповнить брак. Втім, новий постачальник вимагатиме передоплати за нафту, при чому,  з західних, а не грецьких банків, що може викликати хаос у грошових коштах.

Видання зазначає, що нафта, не єдиний вид енергії, який спонукав Грецію звернутись до країн, що використовують обмеження поставок як політичну зброю. Так, попит на природній газ нещодавно змусив Грецію домовлятися з Росією. Лідер грецької партії Нової демократії Антоніс Самарас, який скоріш за все стане прем’єр-міністром після квітневих виборів, відвідав прем’єр-міністра Росії Владіміра Путіна минулого місяця для розвитку енергетичних зв’язків між країнами.