Обговорюючи новий Кримінально-процесуальний кодекс (КПК), народний депутат Роман Зварич, заявив, що в ньому багато тих функцій, які спецслужби розвинених країн не мають в своєму розпорядженні, передається Службі безпеки України.
Також, продовжив депутат, є питання й з тим, що прокурор стає керівником процесу слідства. Таким чином, сам інститут слідтсва стає недоречним. "Це є віддалення від європейського цивілізованого законодавства", – наголосив Зварич.
Відомо, що в новому законі майже без змін залишається нинішня система, коли у досудовому провадженні беруть участь аж три керівники, а саме: прокурор, слідчий і керівник органу досудового розслідування. Це суперечить принципам, що ґрунтуються на Рекомендації Ради Європи про роль прокурорів у системі кримінальної юстиції. Також, згідно із новим проектом КПК, слідчі мають право визначати певні факти як докази, складати обвинувальні акти, контактувати із судом через подання клопотань, здійснювати виклики і примусові приводи підозрюваних для проведення слідчих дій тощо.
"По деяким злочинам передбачається можливість затримувати людину, що знаходиться під слідством до 12 місяців. А фактично, завдяки незкінченним ухвалам суду, вони зможуть постійно продовжувати цей термін постійно", – додав депутат .
Якби влада хотіла бачити демократичний КПК, вони повинні були подати інший закон, впевнений Зварич.
Як повідомляв Тиждень, Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект № 9700, "за" проголосували 253 депутати при 226 мінімально необхідних. При цьому, експерти наголошують на існуванні багатьох недоліків в проекті нового Кримінально-процесуального кодексу.