Рада ухвалила запропонований Януковичем КПК у першому читанні

9 Лютого 2012, 12:53

Проект нового КПК покликаний удосконалити правове регулювання в сфері кримінального судочинства, привнести в нього європейські цінності і принципи.

Зокрема, він передбачає зрівняння в правах сторін кримінального процесу першочергово шляхом надання їм рівних прав у наданні доказів у суді.  Тобто у разі прийняття проекту в цілому слідчий і прокурор фактично будуть позбавлені монопольного права на подання доказів у суді.

Крім цього, новий КПК містить норми, спрямовані на збереження людської гідності осіб, які беруть участь у кримінальному процесі. З цією метою пропонується замінити практику перебування в суді підсудних, взятих під варту, у клітках з металевих прутів, на перебування підсудних у приміщенні, відокремленому від основної частини залу судових засідань огорожею зі скла.

Також пропонується підвищити рівень захисту й інших учасників процесу – потерпілих, шляхом розширення їхніх процесуальних прав.

Документом передбачено поняття слідчого судді, який контролюватиме процес розслідування кримінальної справи.

Законопроект також пропонує вдосконалити систему запобіжних заходів, які обирають щодо підозрюваних у межах розслідування кримінальної справи.  У цьому напрямку пропозиції законопроекту зводяться до того, щоб обмежити кількість випадків, коли запобіжним заходом обирають арешт. Проект також передбачає запровадження  домашнього арешту

Крім цього, проект закону пропонує ліквідувати можливість направлення судом справи на додаткове розслідування.

Документ передбачає процедуру примирення сторін, відповідно до якої обвинувачуваний може примиритися з потерпілим, якщо він визнав свою провину, розкаявся, відшкодував матеріальний і моральний збиток.

Водночас передбачається перехідний 5-річний період, під час якого за Генпрокуратурою залишатиметься право вести досудове слідство, але лише у справах, фігурантами яких є високопоставлені посадові особи, працівники правоохоронних органів та судді.

Читайте також: «5 недоліків проекту нового Кримінально-процесуального кодексу».

Як повідомлялось, 12 січня Янукович вніс у Раду нову редакцію Кримінально-процесуального кодексу як першочерговий законопроект.  

На Банковій вважають, що прийняття нової редакції КПК буде сприяти значній дебюрократизації процесуальних дій і економії державних коштів.

Зазначимо також, що внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу Україні у своїй резолюції рекомендує ПАРЄ.