«Зона вільної торгівлі, якщо договір буде ратифіковано іншими країнами, і якщо вони будуть виконувати всі зобов’язання, які там передбачені, вона дає: перше – збільшення ВВП на 2,5% або на 37,5 млрд. гривень в цінах 2012 року; друге – збільшення щорічно дохідної частини державного бюджету на 9,4 млрд. гривень; третє – по 37 основних галузях реального сектору економіки збільшення випуску продукції. А в цілому – це 4,19% збільшення ВВП. Це десь 185 млрд. гривень», – цитує його прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі.
Він також додав, що договір не передбачає розширення переліку існуючих обмежень і збільшення ставок мит. Що стосується таких вилучень, як нафта, газ, цукор, то, за словами Мунтіяна, встановлені терміни, коли дія вилучень зупиняється. Наприклад щодо цукру, то це вилучення, як було сказано, буде знято з 1 січня 2014 року.
«Що стосується нафти і газу, то саме цей договір дає можливість зняти поступово ці обмеження… Є стаття, якщо не помиляюся, третя, яка передбачає так званий транзит товарів трубопровідним транспортом. Росія ніяк не погоджувалася на це. Пройшло десь 12 раундів переговорів. Україна сформувала і внесла окрему норму і все таки домоглася свого. І після ратифікації договору протягом 6 місяців будуть прийняті рішення по транзиту трубопровідним транспортом. Тобто, це дає можливість поставляти, наприклад, туркменський газ Україні по договірним цінам з Туркменістаном, а Російська сторона буде змушена пропустити цей газ через свою газотранспортну систему. Уряд працює на захист національних інтересів і зробить все можливе, щоб був еквівалентний обмін і, ні в якому разі не може бути ситуації, при якій Україна переплачуватиме», – сказав Валерій Мунтіян.
Посилаючись на відповідні результати досліджень Академії наук, Мунтіян також відзначив, що на вигідніших умовах інтегруватися в Європу Україні допоможе членство у Митному союзі.
«Ми можемо, будучи членом Митного союзу, на вигідніших умовах інтегруватися в Європу і бути рівним партнером, а не периферією. Через Митний союз ми не тільки вийдемо як рівноцінний партнер на ринки фінансів, інновацій, товарів і послуг з ЄС, а також вийдемо на ринки азіатсько-тихоокеанського регіону. Самі ми не вийдемо», – наголосив він.
З економічної точки зору, за його словами, членство у Митному союзі дало б для України зниження цін на газ, нафту, компенсації витрат, які будуть пов’язані з СОТ, зняття всіх антидемпінгових і спеціальних розслідувань, відкриття нового ринку і підтримка вітчизняних галузей реального сектору економіки через інвестиції і інновації.
«І попередні такі проекти погоджені – це десь 28 проектів на загальну суму 48 млрд. доларів США», – додав він.