Чорнобильці вже не зможуть підвищити собі пенсії через суд

29 Грудня 2011, 10:14

За словами юристів, тепер відсудити пенсію практично неможливо. Правда, як зазначає Мірошниченко, і до рішення КС це було зробити дуже важко: останні кілька місяців позивачам-чорнобильцям, які вимагали перерахунку пенсій, райсуди масово відмовляли, і апеляційні суди залишали ці рішення в силі, хоча раніше було навпаки.

Причини відмов різні, аж до формальних (пропуск строку позовної давності, неправильне оформлення заяви), але в основному посилаються на неправильне трактування закону про загальнообов'язкове пенсійне страхування, виходячи з якого позивачі визначають розмір мінімальної пенсії (чорнобильцям-інвалідам визначено до 10 мінімальних пенсій в залежності від групи інвалідності). У ст. 28 закону зазначено, що він поширюється тільки на розрахунок трудових пенсій, а не будь-яких інших, в тому числі і чорнобильських.

Щодо виплат вже відсуджених коштів, то юристи не беруться прогнозувати, чи справді їх отримають пільговики.

«За всіма рішеннями, що набрали чинності, кошти повинні бути виплачені. Але як це буде на практиці, сказати складно», – вважає Цаплін.

Мірошниченко стверджує, що зараз за виконавчими листами чорнобильців нічого не виплачують, мотивуючи тим, що в бюджеті немає грошей. Але якщо довго не виконується рішення суду, то можна через Європейський суд домогтися ще й компенсації моральної шкоди. У будь-якому випадку рішення, які вступили в силу до роз'яснення КС, повинні виконуватися.

Нагадаємо, 27 грудня КСУ визнав такими, що відповідають Конституції, положення закону «Про державний бюджет на 2011 рік», згідно з якими Кабміну надано право визначати порядок і розміри соціальних виплат особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям війни і особам, звільненим із військової служби, виходячи з наявного фінансового ресурсу Пенсійного фонду 2011 року.

Як відомо, на початку листопада в Києві пройшли масові акції протесту чорнобильців з вимогами не скорочувати їх пільги. Потім протести чорнобильців пройшли в багатьох регіонах з вимогами у держорганів належних їм відповідно до рішень судів виплат. Найбільш масові акції пройшли в ДонецькуХаркові та Львові.

22 грудня Рада прийняла в цілому державний бюджет на 2012 рік.

Голова партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко заявив, що у проекті є норма, за якою виплата соціальної допомоги передається в «ручний режим» Кабінету Міністрів.

Голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов вважає, що державний бюджет на 2012 рік не суперечить обіцянкам Кабінету Міністрів не обмежувати пільги чорнобильцям і афганцям.