У квітні парламент Будапешту прийняв нову конституцію, яка викликала бурхливу реакцію ЄС та інших міжнародних інституцій. Першим пунктом змін в конституції стала назва країни. Від тепер офіційна назва західного сусіда України – Угорщина (кол. Угорська Республіка).
У тексті також є звернення до Угорської Корони, що уособлює концепцію великої угорської держави, яка існувала до підписання у 1920 році Тріанонського договору. За ним Угорщина втратила більш, ніж дві третіх своєї території. А за межами країни опинилося більше 3,5 млн етнічних угорців.
Водночас, в тексті наголошується, що країна несе відповідальність за безпеку, розвиток та майбутнє угорських родин, які мешкають за межами Угорщини (йдеться про 2,5 млн осіб, які живуть на територіях Румунії, Словаччини, Сербії та України), що може трактуватися як провокація.
Крім того, в головному законі країни затверджена стаття про збереження інституту сім’ї, визначенням якого є лише зв'язок між чоловіком та жінкою (що на думку організацій гомосексуалістів нівелює їхні права).
Нова конституція позбавляє Конституційний суд права перевіряти закони, які стосуються бюджету, до того часу, поки бюджетний борг складає менше 50% ВВП.
У зв’язку з багатьма спірними нормами Основного закону Венеціанська комісія зазначила, що він ставить під загрозу існуючі політичні, економічні та інші надбання уряду.Комісія стурбована тим, що нова конституція Угорщини не регулює ряду важливих питань в окремих галузях.
«У документі існує велика кількість негативних елементів. Зокрема, недоліком є часте посилання до так званих «кардинальних законів». До того ж такі відсилки не завжди є обґрунтованими та доцільними», – зазначив під час прес-конференції секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт.
Нагадаємо, 21 грудня Рада з нагляду за ЗМІ позбавила єдину в Угорщині опозиційну радіостанцію Klubradio частоти, на якій вона веде мовлення, і передала її маловідомому Autoradio. Таке рішення стало наслідком раніше прийнятого закону про ЗМІ, що вступив в силу 1 січня 2011 року. Він надає величезні повноваження Медійній Раді, що складається виключно з довірених осіб діючого уряду.
В липні в Угорщині звільнили 600 журналістів суспільно-правових засобів масової інформації. Так, загалом наразі в країні в сфері ЗМІ працює понад 3400 працівників. На думку прем’єра країни Віктора Орбана ця кількість журналістів занадто велика. Третина – повинна бути звільнена.
У листопаді угорський парламент також позбавив громадян права звертатися до Конституційного суду для перевірки нових законів на відповідність Конституції. Таким чином, юридичні бар’єри між громадянами та конституційним судом було збільшено.
У рамках реформи, яка в січні 2012 року набирає чинності, лише уряд, чотири п’ятих парламенту та омбудсмен зможуть подавати клопотання про перевірку законів до Конституційного суду. Всі скарги від громадян, які станом на 1 січня 2012 року перебуватимуть на розгляді Конституційного суду, буде автоматично анульовано.
12 липня парламент Угорщини також прийняв закон «Про право на свободу совісті та релігії, про церкви, релігії та релігійні групи», який офіційними визнає лише 14 із 358 існуючих в країні релігійних груп. Групи, котрі не потрапили до офіційного списку, з 1 січня 2012 року повністю втратять підтримку та фінансування держави.
Для того ж, щоб бути визнаними, громади повинні відповідати семи критеріям та мати підтримку 2/3 парламенту. У зв’язку з цим, Freedom House закликав Угорщину скасувати новий закон оскільки він є дискримінуючим та не відповідає принципам ліберальної демократії, а тому має бути скасований.