За словами юриста, прийняття різних рішень під час розгляду аналогічних справ є підставою для перегляду однієї з них у Верховному Суді.
«Оскільки усі вищезгадані рішення ВАСУ були винесені у справах, що стосувалися законності указів президента про присвоєння звання «Герой України», такі судові справи можна вважати подібними. Отже, якщо під час ухвалення вищезгаданих рішень ВАСУ по-різному застосував одні й ті ж самі норми закону при вирішенні аналогічних справ, це може бути підставою для звернення про перегляд рішень ВАСУ Верховним Судом України. А тому судові рішення про визнання незаконними указів президента про присвоєння почесних звань Степану Бандері і Роману Шухевичу можуть бути оскаржені на тій підставі, що у двох інших справах суд дійшов висновку про законність подібних указів (стосовно Василя Стуса і Володимира Івасюка) і навпаки», – зауважив Скляренко.
Подати заяву про перегляд рішення ВАСУ можуть ті ж особи, які брали участь у попередньому розгляді цієї справи, зазначив юрист.
«Заява про перегляд може бути подана протягом одного місяця після прийняття оскаржуваного рішення або відповідного рішення касаційного суду в аналогічній справі, але не пізніше року. Попередньо така заява розглядається ВАСУ, який за наявності підстав для перегляду передає справу на розгляд Верховного Суду України. Отже, для перегляду справи найвищим судовим органом фактично необхідна попередня згода ВАСУ на такий перегляд», – пояснює Скляренко.
Втім, адвокат не бачить значної перспективи щодо зміни рішення ВАСУ у справах Бандери і Шухевича.
«Випадки перегляду судових рішень ВАСУ Верховним Судом України є поодинокими. У переважній більшості справ посилання на неоднакове застосування закону касаційним судом при розгляді аналогічних справ не знаходить свого підтвердження і найчастіше відповідна справа навіть не передається на розгляд Верховного Суду. Таким чином, перспектива перегляду цих рішень існує лише у тому разі, якщо будуть виявлені очевидні суперечності у застосуванні судами законодавства під час розгляду справ щодо законності указів президента про присвоєння державних нагород», – додає Скляренко.
Як повідомлялося, Вищий адміністративний суд визнав законними укази президента про присвоєння звань Героїв України поетові Василю Стусу і композитору Володимиру Івасюку.
У серпні Вищий адміністративний суд залишив чинними рішення судів першої й апеляційної інстанцій, якими було визнано незаконними указ президента Віктора Ющенка про присвоєння звання Героя України Степану Бандері та Роману Шухевичу.
А 12 жовтня ВАСУ поставив «остаточну процесуальну крапку» у справах щодо визнання незаконними цих указів. Так, колегія суддів Вищого адміністративного суду України своїми визначеннями відмовила у допуску до провадження Верховного суду заяв (серед авторів заяв був і екс-президент України Ющенко) про перегляд двох ухвал Вищого адміністративних суду України, що стосуються присвоєння звань Шухевичу та Бандері.