Про це в інтерв’ю газеті «Дзеркало тижня. Україна» заявив відомий учений в галузі радіаційної медицини, доктор медичних наук, професор Юрій Бандажевський, який з 2009 року живе й працює в Україні, де очолює Координаційний аналітичний центр «Екологія і здоров’я».
За його словами, населення європейської частини колишнього Радянського Союзу, починаючи з 60-х років минулого століття, зазнало радіаційного впливу.
За однією із версій, яку науковець вважає правдоподібною, це сталося після ядерних випробувань.
«Це одна з правдоподібних версій. Найбільше постраждали прибалтійські країни (тому в них тепер катастрофічна ситуація із захворюваністю на рак), Білорусь і північ України», – зазначив Бандажевський.
Професор розповів, що свого часу він ознайомився із книжкою «Глобальное выпадение цезия-137 и человек» (автори Марей А.Н., Бархударов Р.М., Новикова Н.Я., 1974 р.), де було опубліковано карту 60-х років.
У цій книзі містяться результати проб коров’ячого молока на вміст радіоцезію в різних районах Полісся. Бандажевський зазначає, що стан здоров’я населення при цьому не визначали, не робили жодних прогнозів. Втім, автори відзначали, що в разі якихось ще радіаційних впливів у Поліссі слід терміново вживати заходів.
«Стався Чорнобиль, інформацію засекретили, книжку вилучили (мої учні знайшли її в маленькій бібліотеці під Гомелем)», – розповідає вчений.
«Відлік колективних доз опромінення почали з нуля, хоча люди вже зазнали впливу радіації. Тобто, розраховуючи дози, виходили з явно неправильної позиції», – наголосив він.
Науковець підкреслює, що безпечних доз радіації не буває. «Навіть невеликі концентрації радіонуклідів, потрапивши всередину організму, можуть викликати тяжкі патологічні зміни», – зазначив він.
«Чому після аварії на ЧАЕС так різко зросла кількість захворювань на рак щитовидної залози? Спочатку вважали, що це вплив тільки радіоактивного йоду. Наші дослідження показали, що щитовидна залоза також інтенсивно інкорпорує й радіоактивний цезій. Таким чином, згубну дію радіоактивний йод виявляв з участю радіоцезію», – розповів Бандажевський.
«Радіоцезій блокує енергетичні процеси в організмі, внаслідок чого потерпають життєво важливі органи, зокрема серцево-судинна система. Радіонукліди, і особливо цезій-137, провокують виникнення також такої генетично обумовленої патології як уроджені вади розвитку», – зазначив він.
«За великим рахунком, проблеми зі здоров’ям, які ми спостерігаємо нині, – це навіть не Чорнобиль. Це те, чого ми «сьорбнули» до нього, а на додачу отримали «порцію» радіації від вибуху на ЧАЕС. Чорнобиль ще попереду… Демографічна ситуація оцінюється поколіннями», – зазначив науковець.
Зазначимо, Український Чорнобиль увійшов до десятки найзабрудненіших місць на планеті.