«Станом на сьогодні парафування на 19 грудня під час саміту вже не планується. Але якийсь шанс, звичайно, ще залишається. Хоча це не є кардинально важливим. Необхідно якомога швидше затвердити остаточний текст, що і є парафуванням. Тобто саме в такому ключі я прочитав рекомендації Європарламенту щодо України (прийняті 1 грудня – Ред.) – треба пришвидшити процедуру парафування, щоб не стримувати процес подальшого прийняття угоди, що потребує справді досить тривалого часу. Очевидно, що сьогодні вже не є критичним питанням щодо термінів: 19 грудня чи в січні чи лютому. Але з точки зору символів щодо руху України в один бік – європейський чи євразійський, звісно чітким сигналом було б, якби це відбулось під час саміту. Хоча я ще раз наголошую, що зараз це зробити вже досить складно», – стверджує Чалий.
За словами експерта, наразі не йдеться про технічну причину у відкладенні процесу парафування угоди про асоціацію з ЄС.
«Ні, я вважаю, що питання не в технічних моментах. Звісно звучали офіційні заяви, що підготовка документу потребує більшого часу, але це відбулось тільки тоді, коли українська сторона не зробила певні попередні кроки. Якби відбулася зустріч президента України з очільниками Євросоюзу в Брюсселі, якби всі ці питання швидше вирішувались, тоді і технічних проблем не виникло. Я не вважаю це технічною проблемою. Я навіть зараз впевнений, що якщо сьогодні були серйозні сигнали з боку України стосовно вирішення внутрішньополітичних проблем, навіть зараз за 17 днів до саміту, то деякі країни могли би переглянути своє рішення. Варто також розуміти, що навіть рішення про парафування угоди, яке приймає Рада Європейського союзу, це по суті – політичне рішення», – заявив експерт.
Важливим моментом у прийнятих 1 грудня рекомендація Європарламенту для України, на думку Чалого, є позиція щодо необхідності оприлюднити зміст угоди про асоціацію з ЄС.
«Це дуже важливо не для тих, хто веде переговори, а для суспільства, для того, щоб зрозуміти, наскільки важлива ця угода, наскільки вона є інструментом модернізації суспільства і держави. А тому, як на мене, варто зробити текст угоди одразу ж після узгодження публічним», – уточнив він.
Як повідомлялось, у цій резолюції Європарламент рекомендує Раді ЄС, Європейській комісії і Європейській службі зовнішньополітичної діяльності парафувати угоду про асоціацію між Україною та ЄС до кінця 2011 року.
У ній йдеться також про те, що Європарламент висловлюється за розробку можливого механізму призупинення угоди про асоціацію Україна-ЄС на випадок, якщо будуть порушуватися фундаментальні принципи угоди.
Нагадаємо, 19 грудня у Києві відбудеться саміт Україна-ЄС.