Уряд не хоче поповнювати Пенсійний фонд з операцій в улюблених офшорах можновладців

22 Листопада 2011, 09:35

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина», спираючись на урядову презентацію проекту змін до закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Нові зміни уряд пропонує ввести з 1 січня 2012 року. Раніше про цю ініціативу заявляв віце-прем'єр-міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.

Збір у розмірі 15% від бази оподаткування буде введений на п'ять років. Під адміністрування підпадатимуть операції з перерахування коштів на користь нерезидента, зареєстрованого в офшорній зоні, або на рахунки, відкриті на такій території, а також в рамках виконання зобов'язань перед іноземним суб'єктом.

Крім того, митні органи зможуть заборонити експорт товарів або послуг в офшори, який здійснюється без пред'явлення документа, що підтверджує оплату збору. Контроль за виконанням закону будуть здійснювати також банки – без факту сплати податку фінустанови не зможуть здійснювати перерахування коштів на офшорні території.

«Збір буде сплачуватися до перерахування коштів за кордон, у безгрошовій формі – під час виконання зобов'язань», – йдеться в презентації.

За словами співрозмовника видання в уряді, резиденту доведеться мати постійний запас коштів, щоб ще до проведення операцій мати можливість сплатити офшорний збір.

«У нас логіка така: оскільки бізнес має надприбутки, то сплатити 15% йому не складе труднощів. Ця норма не буде поширюватися на дивіденди, кредити, а лише на операції купівлі-продажу, переуступки прав або продаж боргів», – пояснює джерело видання.

У презентації наголошується, що завдяки новому збору щорічно планується одержувати 1,15 млрд грн. Ці кошти будуть направлятися на погашення дефіциту Пенсійного фонду.

В уряді не виключають, що сума збору може вирости до 4 млрд грн за рахунок перегляду переліку офшорних зон, над чим зараз і працюють Мінфін і Мінекономрозвитку. Нагадаємо, останній раз список змінювався в лютому цього року. Зараз, за даними співрозмовника видання, він може поповнитися, зокрема, Ліхтенштейном і поруч кантонів Швейцарії.

«Кіпр, наприклад, який вже п'ять років займає перше місце за обсягом інвестицій в Україну та з України, ми внести не можемо. Не буде там і Люксембургу», – відзначає він.

Депутати сумніваються, що до кінця року уряд встигне подати законопроект у Верховну раду, а парламент – проголосувати за нього. Крім того, за словами народного депутата і радника президента Анатолія Кінаха (Партія регіонів), введення нового збору швидше за все не принесе очікуваного економічного ефекту.

«Разові фіскальні заходи не мають довгострокового впливу. І Кабмін повторює свою помилку, зроблену при підготовці пенсійної реформи, коли, зокрема, підвищили пенсійний вік, не провівши реформу ринку праці», – говорить Кінах.

На його думку, необхідно створювати стимули для роботи бізнесу всередині України, щоб не було необхідності виводити капітал в країни з низьким рівнем податкового навантаження.

Позначки: