Експерт: Опозиція обов’язково виявить партійний чи персональний егоїзм

21 Листопада 2011, 13:17

На думку політолога, ці партії можуть домовитися щодо більшості мажоритарних округів.

«В принципі такі можливості завжди є. Втім, домовлятися варто не лише цим двом найбільш рейтинговим опозиційним партіям. Я думаю, що абсолютно правильно було б, як нещодавно заявляв Арсеній Яценюк, шукати варіанти для координації дій і з іншими опозиційними силами. Хоча насправді домовитися їм буде дуже і дуже непросто», – заявив Фесенко.

За його словами, проблеми виникнуть через бажання опозиційних партій висунути свого кандидата на Західній Україні, де найбільше шансів для перемоги опозиції.

«А тому важко буде поєднати інтереси різних партій. Щодо лідерів політичних партій від опозиції, то проблем домовитися якраз не буде. А от коли зайде мова про маловідомі фігури, то виникне питання щодо обрання певної формули (вибору єдиного кандидата – Ред.). Якщо опозиція обере суто арифметичний підхід, наприклад, 40% кандидатів по мажоритарних округах віддасть «Батьківщині», 40% – Фронту Змін і решту – 20% розкине на інші партії, то, як на мене, така формула буде помилковою. Оскільки потрібно виходити з того, скільки шансів матиме певний кандидат, незалежно від партійної приналежності в окремому окрузі», – пояснює Фесенко.

«Необхідна і серйозна соціологічна методика – виявлення найбільш конкурентноспроможних кандидатів і політичних сил, які мають найбільшу підтримку в регіонах чи округах. Наприклад, на Волині достатньо популярна «Батьківщина», у різних регіонах Галичини лідирують за рейтингом «Свобода», «Батьківщина» і Фронт Змін, – уточнює він.

На думку Фесенка, проблема також виникне у тому, що наразі «Батьківщина» має більше потенційних мажоритарників, ніж у Фронту Змін.

«У Яценюка таких людей менше. А тому виникне потреба у пошуку вагомих мажоритарників», – додав політолог.

Водночас експерт погоджується, що протиріччя між опозиціонерами у виборі спільних кандидатів таки будуть.

«На жаль, є багато підстав для песимізму – це і досвід місцевих виборів, і взагалі історія з координації діяльності опозиції. Тут більше негативних прикладів, ніж позитивних. І в даному випадку будуть і особисті протиріччя, і амбіції місцевих керівників чи окремих кандидатів. У будь-якому випадку партійний чи персональний егоїзм обов’язково проявиться. Окрім цього, навіть якщо домовляться «Батьківщина» і Фронт змін, але не буде задіяна «Свобода» на західній Україні, то спільний кандидат від опозиції стане конкурентом «свободівцю». Чи інший варіант – один із кандидатів від опозиції в певному регіоні, якого не підтримало керівництво цих двох партій, може балотуватися самостійно», – зауважив Фесенко.

Щодо виборів по мажоритарних округах в інших регіонах України, то, на думку політолога, перед опозицією постане вибір – або висувати спільного кандидата по округу, або ж мати свого представника у виборчій комісії.

«Просто висувати спільні кандидатури у цих регіонах – замало. Однак, я би не поспішав з оцінками, оскільки зараз кандидати в мажоритарники можуть висувати своїх представників в комісії. З тактичної точки зору було б доцільно, щоб представники багатьох опозиційних партій висували своїх кандидатів у виборчі комісії як дуже важливий спосіб протидії адміністративному ресурсу та маніпуляцій. Пізніше опозиція може висунути свого спільного кандидата, якщо він матиме шанси на перемогу. В іншому випадку – краще зберегти присутність своєї людини у виборчих комісіях», – зазначив Фесенко.

Як відомо, народний депутат від фракції «БЮТ-Батьківщина» Андрій Шкіль в ефірі «5 каналу» підтвердив, що між опозиційними партіями «Батьківщина» і «Фронт змін» тривають переговори з висунення єдиних кандидатів в мажоритарних округах.

Нагадаємо, що раніше про переговори повідомив лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк.

Напередодні партія «Народний Рух України» закликала опозиційні сили до консолідації шляхом висування єдиних кандидатів у депутати Верховної Ради за мажоритарними округами.

Верховна Рада 17 листопада прийняла новий закон про вибори народних депутатів, за яким половина парламенту (225 з 450) буде обиратися в мажоритарних округах. Парламентські вибори повинні відбутися в Україну в кінці жовтня 2012 року.

Позначки: