У Конгресі США ініціюватимуть створення Міжнародного суду над Лукашенкою

16 Листопада 2011, 11:32

Колишній кандидат на президента Білорусі Алєсь Міхалєвич, виступаючи у США перед Гельсінською Комісією Конгресу США, розповів про знущання над в’язнями в тюрмах КДБ Білорусі, зокрема про те, як його та інших в’язнів систематично роздягали люди у масках та застосовували тортури.

У відповідь Кріс Сміт назвав білоруське КДБ «перевертнями» – за нелюдські тортури, які буди застосовані проти Міхалевича та інших політичних в'язнів.

«Замість того, щоб називати їх КДБ, їх треба називати КДБ-п. П – це перевертні, збоченці. Люди в масках, які роздягають інших чоловіків до нитки, – це збочення. Міжнародна громадськість не може на це не звертати уваги», – сказав Сміт.

Сміт нагадав, що США завжди стоятимуть на тій стороні, яка шанує і захищає права людини. А тому Сміт хотів би побачити Лукашенка на лаві підсудних перед Міжнародним трибуналом. Із такою ініціативою він має намір звернутися до президента Барака Обами.

«Ні США, ні Білорусь не підписали угоду про створення Міжнародного кримінального суду. Однак через Раду безпеки ООН можна розпочати процедуру, яка притягне Лукашенку до кримінальної відповідальності за безкінечне порушення людських прав своїх громадян (такий процес був успішно проведений щодо суданського президента Омара аль-Башира за геноцид у Дарфурі. В 2010 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт – Ред.)», –  

Голова Гельсінської Комісії Конгресу США вважає, що це буде довгий процес, «і Китай та Росія, протестуватимуть проти такого кроку, але іншого шляху для захисту білоруського народу наразі не існує».

Як повідомлялось, у США Міхалєвич також розповів, що режим Лукашенка вже перетворився на вірус і починає поширюватися в інших країнах, зокрема Україну, де влада копіює напрацьовані методи контролю над громадянами.

Раніше представники білоруської опозиції вже висловлювали свої підозри, що СБУ сприяє роботі КДБ Білорусі на території України.

Нагадаємо, у жовтні чеський суд відхилив клопотання влади Білорусі про екстрадицію Міхалєвіча на батьківщину.

Алєсь Міхалєвіч був одним із кандидатів на посаду президента на виборах у Білорусі у грудні того року. Згодом він опинився серед сотень арештованих внаслідок придушення акції протесту, учасники якої виступали проти переобрання Аляксандра Лукашенки.