Зона вільної торгівлі з СНД вигідна українським металургам і аграріям

30 Жовтня 2011, 19:27

Насамперед, ЗВТ піде на користь вітчизняним металургам. Найбільший зиск матимуть виробники труб, які експортують до країн СНД 71,2% продукції. На металургійну сировину, напівфабрикати та вироби з неї обмеження майже не поширюються. Україна обмежуватиме експорт ферохромнікелю, сталі нержавіючої у зливках, штейну мідного тощо, але частка цих позицій у загальному обсязі експорту дуже незначна – менш як 0,1%, і погоди на ринку ці обмеження не роблять. Вочевидь, експортні мита на означенні товари покликані захистити насамперед внутрішній ринок.

Зняття митних платежів для виробників-експортерів-імпортерів механічного, шляхового, електричного обладнання, машин, механізмів, транспортних засобів тощо – приємна топ-новина для всіх учасників договору. Для України зиск зіставний із металургійним, якщо не більший.

Росія – один із найбільших ринків для українських виробників харчових продуктів. А до країн СНД ми постачаємо набагато більше харчів, ніж у них купуємо. Так, наприклад, 2010 року Україна імпортувала на $200,8 млн свинини, з СНД – жодного кілограма, а експортувала, за офіційними даними, на $2,04 млн лише до Росії. Схожа ситуація (але з іншими цифрами) із м’ясом птиці, інших тварин, зерновими тощо.

Якщо ж оцінювати ситуацію на глобальному ринку, то лібералізація торгівлі продукцією АПК в межах СНД – колосальний потенціал для аграріїв. Скажімо, минулого маркетингового року РФ експортувала 18,5 млн т пшениці (четверте місце в топ-10, за даними МВФ), Україна – 9,33 млн (шосте місце), Казахстан – 7,87 млн (сьоме). Узгодження інтересів (неминучий наслідок відкриття ринків у межах СНД) дасть змогу щонайменше зміцнити позиції всіх сторін у глобальному просторі, годі й казати про європейський.

Ринок СНД – клондайк для українських виробників сиру ($425,5 млн із зароблених 2011-го $426,8 млн, експорт до РФ – $367,3 млн), шоколаду та кондитерських виробів ($667,3 млн із $756,4 млн відповідно), алкогольних напоїв ($300,7 млн із $380,3 млн). Договором про ЗВТ обмеження на ввезення української горілки передбачили лише Казахстан та Киргизстан. За іншими означеними позиціями обмежень немає. Хоча і Білорусь, і Казахстан, і Молдова, і Таджикистан, і РФ запровадили мито в обсязі $340 за 1 тонну на імпорт українського цукру. Офіційний Київ у боргу не залишився і встановив мито у 50% від інвойсу.

Більше про зону вільної торгівлі в рамках СНД читайте у № 44 Тижня