Експерт: Українська влада спробує зметикувати з Росією двосторонній газовий консорціум

27 Жовтня 2011, 16:40

«Швидше за все, українська влада піде за хитрим сценарієм. Будуть говорити про створення консорціуму між Європою, Росією та Україною, але фактично створять спочатку консорціум на двох – між Росією і Україною, а потім пропонуватимуть Європі вступати. Однак, її приєднання затягнеться на досить значний період, тому що згідно з третім енергопакетом ЄС (пакет нормативних правових актів, що регулюють газову і електроенергетичну галузі Європейського союзу – Ред.) фактично приєднання європейських структур або компаній до новостворених структур в інших країнах можливо тільки на засадах прозорості усіх процедур», – стверджує Боровик.

«Тому це поганий сценарій і фактично консервація непрозорості діяльності структур нафтогазового сектору, на які впливає держава та Міненерго», – продовжує експерт.

Боровик вважає, що українська влада захоче виторгувати собі нижчу ціну на газ, створивши консорціум.

«Думаю, українська влада захоче виторгувати нижчу ціну на газ завдяки створенню консорціуму. Хоча це не рівнозначні питання, оскільки ми продаємо фактично стратегічні інтереси за тактичні поступки. Це те ж саме, що харківські домовленості – продали базування Чорноморського флоту на 25 років за тактичні поступки, які на сьогодні ще й не призвели до успіху, оскільки ціна газу всеодно висока», – додав він.

Нагадаємо, у Міненерго відмовилися від ідеї оскарження діючих газових контрактів між Україною та Росією у міжнародних судах. Найбільш вірогідний сценарій перегляду договору – створення консорціуму на базі української газотранспортної системи.

Як повідомлялось, незалежні експерти стверджують, що Україна наполягає на створені трьохстороннього газотранспортного консорціуму з можливим розділенням часток в майбутньому СП: 34% на свою користь і по 33% європейським і російським партнерам. Вони впевнені, що для Газпрому це не найгірший варіант, але лише в тому випадку, якщо партнером виявиться хтось із дружніх компаній в Європі. Наприклад, E.ON Rurhgas.

Пізніше заявляли про створення консорціуму за таким розподілом: по 40% Україні й Росії і 20% – європейським газовим компаніям.

Однак, як писав Тиждень, європейські компанії, на участь яких розраховує Україна у створені міжнародного газового консорціуму, насправді можуть виявитися дочірними компаніями російського газового монополіста.