У проекті угоди про асоціацію з ЄС залишилися спірними три пункти

25 Жовтня 2011, 09:17

Про це йдеться у статті «Отдаленная ассоциация» у газеті «Коммерсант-Украина».

Як дискусійні відзначені лише кілька фрагментів, зокрема, преамбула. У ній Київ натякнув на перспективу членства в ЄС. "Стаття 49 Договору Євросоюзу передбачає право на членство в ЄС будь-якої європейської держави", – йдеться в українській версії преамбули. Там же пропонується формально підтвердити статус України як "європейської держави".

Втім, як зазначає видання, навіть цього формулювання достатньо, щоб завести переговори в тупик, оскільки раніше Брюссель неодноразово підкреслював, що вважає неприпустимим згадування ст. 49 Договору ЄС в угоді про асоціацію.

Також у ході майбутнього раунду переговорів планується обговорити формулювання, пов'язані з безвізовим діалогом. У липні було узгоджене формулювання про можливість скасування віз "у довготерміновій перспективі", однак на недавньому саміті Східного партнерства у Варшаві ЄС погодився на більш амбітне формулювання – без згадування "довгостроковості" цього процесу.

Крім цього, Україна наполягає, щоб у договорі були закріплені "чіткі умови, при яких стає можливою скасування візового режиму". Оцінку їх виконання повинен проводити ЄС. Київ також хотів би, щоб у тексті угоди Брюссель взяв на себе зобов'язання "вести всебічний діалог з питання трудової міграції".

Ще одна важлива неузгоджена норма договору стосується тривалості його дії. Україна пропонує укласти угоду на 10-річний термін без автоматичного продовження, при цьому через 5 років повинен бути проведений "комплексний перегляд" норм документа, зокрема розділу про зону вільної торгівлі. Натомість у Євросоюзі хочуть зробити договір безстроковим, а через 5 років обмежитися "оцінкою його виконання сторонами". За інформацією видання, в питанні термінів дії Україна і Брюссель налаштовані на досягнення компромісу.

У розділі, присвяченому політичному діалогу Києва та Брюсселя, критичних суперечностей не залишилося. Сторони обіцяють працювати разом не тільки над розвитком рівня демократії в Україні, а й над забезпеченням безпеки в регіоні. Текст договору містить також зобов'язання здійснювати "діалог по військових каналах", у тому числі з використанням механізмів міжнародних організацій. При цьому згадки про НАТО автори документа уникають – мова йде про ООН, ОБСЄ та "іншї організації" без уточнення назв.

Зазначимо, що переговори щодо угоди про зону вільної торгівліУкраїна і Європейський Союз завершили 20 жовтня.

Для забезпечення виконання угоди про асоціацію після підписання договору буде створено низку двосторонніх органів.

На політичному рівні процесом керуватиме Рада асоціації, до складу якої увійде частина членів українського уряду, а також представники структур ЄС та європейських країн. До завдань ради входить також "періодичний перегляд" норм угоди.

Підготовкою рішень займеться Комітет асоціації, куди увійдуть профільні чиновники українських міністерств; комітету будуть делеговані також деякі повноваження ради на періоди між його засіданнями. Така структура дозволить фахівцям, відповідальним за питання євроінтеграції, коригувати роботу інших органів влади.