«Якщо ми значно розширюємо свободу дій продавцям, тобто власникам паїв, то до покупців держава підходить із дуже твердими вимогами, регламентацією і контролем. По-перше, ми чітко обмежили категорії людей, які можуть володіти землею. Це фізособи — громадяни України, фермерські господарства, держава або територіальні громади», — пояснив чиновник.
Він зазначив, що відповідно до нинішнього варіанту законопроекту одна особа зможе купити не більше 2100 га. «Але, швидше за все, максимум в одні руки буде обмежений 500 гектарами», — додав він.
Крім того, при купівлі землі передбачається подання декларації джерел доходу, де покупець має довести законність і прозорість походження коштів для купівлі землі.
Кожен покупець у рамках економічної конкуренції також повинен пройти антимонопольну перевірку на родинні зв'язки і на зв'язки з зацікавленими особами.
«До речі, щоб уникнути зловживань, законопроектом передбачено норми з метою припинення скуповування на підставних осіб. Не виключено запровадження спеціальних кваліфікаційних вимог до покупців, таких, як наявність аграрної освіти, досвіду роботи в сільському господарстві або ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Водночас молодим фахівцям, а також особам, що ведуть господарську діяльність на землі, планується при купівлі сільськогосподарських земель надавати пільги: вони одержать можливість купувати земельні ділянки з розстрочкою платежу строком на п’ять років, а можливо, й більше. Для залучення молоді в села обговорюються можливості надання пільгового житла або ж довгострокового дешевого кредитування», – пояснив .
Глава Держземагентства повідомив також, що передбачено механізми недопущення спекуляцій сільгоспземлями. Для цього законопроект передбачає спеціальні диференційовані ставки державного мита за договорами купівлі-продажу землі.
«Якщо ви перепродуєте свою ділянку в перший рік після її придбання, доведеться заплатити мито в 100% від її нормативної грошової оцінки, на другий рік – 90, на третій – 80 і так далі до 10%»,- пояснив він.
Крім цього, буде введено або десятирічний, або взагалі безстроковий мораторій на зміну цільового призначення сільськогосподарських земель, відзначив С. Тимченко.
«Ну й, нарешті, скуповування земель іноземним капіталом повністю виключене — на ринок не допускаються не тільки іноземці, а й будь-які юридичні особи», — підкреслив він.
Як повідомлялось, представники Партії регіонів прогнозують, що продаж землі в Україні почнеться 2013 року.
Нагадаємо, у червні Кабінет Міністрів України передав проект закону про ринок земель до Верховної Ради.
4 жовтня, близько півтори тисячі аграріїв пікетували Кабмін і Верховну Раду з вимогою не проводити земельну реформу, яку пропонує нинішня влада.
Учасники акції наголосили, що вони не виступають проти продажу землі юридичним особам, а також проти дії усіх тіньових схем, за допомогою яких земля опиниться в руках обмеженого кола осіб.
В країні близько 10 млрд неприватизованих земель, а відповідний законопроект у Раді спрямований на те, щоб цю землю прихопили, заявляють вони.
Читайте також: Влада і фермери працюють у паралельних аграрно-промислових комплексах