Аби зібрати дитину в перший клас, цьогоріч батькам довелося витратити в середньому 1,2 тис. гривень. Найдешевше – близько 1 тис. грн – обійшлося це батькам із Хмельницького (755 грн), Херсону (790 грн), Дніпропетровська (820 грн) та Чернівців (975 грн). Дорожче – батькам із Донецька (1955 грн), Запоріжжя (1875 грн) та Тернополя (1415 грн).
Відзначимо також, що 1 вересня батькам першокласників надається одноденна відпустка.
За даними міністерства освіти, науки, молоді та спорту сьогодні в Україні розпочнуть роботу більш ніж 19,6 тис. середніх шкіл, з них майже 13 тис. у сільській місцевості (67% від кількості всіх шкіл). За парти сядуть 4 млн 200 тисяч учнів, у тому числі 1,2 млн у сільських навчальних закладах.
За словами міністра освіти Дмитра Табачника, всі навчальні заклади підготовлені до навчального року, однак, за його словами, є одна школа в Житомирській області, у якій була пожежа, і школа в Краснодоні (Луганська область), у якій через зсув грунту необхідно відремонтувати спортзал.
Тим часом Центр політичних студій та аналітики заявив, що школи деяких міст отримали мільйонні субвенції з держбюджету для підготовки до навчального року. Зокрема, за даними Центру, Запоріжжя отримало 7 млн грн, Сімферополь – 12 млн 600 тис грн, Донецьк – 24 млн 500 тис грн. У Луцьку і Тернополі не виділено на ці потреби ні копійки.
Розпочнеться навчання, за словами міністра освіти, і в тих школах, навколо закриття яких усе ще тривають судові розгляди.
При цьому міністерство освіти спростовує раніше оприлюднену інформацію про те, що в Україні з лютого 2010 року було закрито 640 шкіл. Відомство заявляє, що з минулого року до сьогоднішнього часу було закрито 315 шкіл: впродовж 2010 року 115 шкіл і в 2011 році – 200.
У міністерстві також відзначають, що за останні 20 років, у зв'язку з погіршенням демографічної ситуації, кількість учнів у системі загальної середньої освіти зменшилася майже на 40%, а кількість шкіл на 7%.
За даними МОН, 1 вересня почне навчання 21 нова школа, а до кінця 2011 року буде уведено в експлуатацію ще 39 шкіл.
Що стосується підручників, то міністерство освіти обіцяє до 2 вересня завершити процес забезпечення шкіл підручниками. За словами Табачника, станом на 30 серпня 96% підручників довезено в області й поширюються в школах. Міністр категорично заперечив інформацію про те, що третина шкіл лише на 60% забезпечена книжками. «Це не відповідає дійсності. Дежзамовлення по підручниках виконане. Інша справа, що Міністерство довозить підручники лише до обласних управлінь освіти, а далі вони самі довозять. Інколи директор якоїсь сільської школи 1 вересня сам забирає свої підручники», – заявив Табачник.
Раніше голова правління Центру освітнього моніторингу, екс-заступник міністра освіти і науки Павло Полянський повідомив, що на даний час школи забезпечені підручниками на 60-80% залежно вiд предметів та регiону. При цього, за його словами, досі не надруковано жодного підручника мовами нацменшин, а таких потрібно 24 тисяч. Раніше у Міносвіті планували забезпечити підручниками школи з викладанням мовами національних меншин до 10 вересня.
Варто також зазначити, що з вересня школярі вивчатимуть історію за новими підручниками. Автори їх повернули термін «Велика Вітчизняна війна» та скоротили інформацію про діяльність ОУН. Що стосується подій Майдану 2004 року, то вони описані лише кількома абзацами, без оціночних суджень, а визначення «помаранчева революція» не використовується.
Що стосується медогляду школярів, то цьогоріч вони проходитимуть його поза школами.Як повідомили у МОЗ, учні 2-11 класів можуть пройти огляд протягом всього 2011 року – до кінця грудня у закладах охорони здоров'яу своїх районних поліклініках. Присутність при цьому батьків – обов'язкова. Учні ж перших класів повинні були пройти медогляд обов'язково до 1 вересня. До речі, до 2007 року медогляди проходили на базах шкіл, а не в поліклініках.
А 31 серпня цього року прем’єр Микола Азаров доручив Міністерству освіти разом з Міністерством охорони здоров’я запровадити з наступного року поглиблений медичний огляд дітей у школах і дитячих садках.