НОВИНИ

У підручники історії таки повернули термін «Велика Вітчизняна війна», а в ОУН побачили «прислужників окупантів»

З вересня школярі вивчатимуть історію за новими підручниками. Автори їх повернули термін Велика Вітчизняна війна та скоротили інформацію про діяльність ОУН. Про це пише газета «Сегодня».

Спочатку конкурс Міносвіти виграли книги трьох авторів - професорів Олени Пометун, Олексія Стукевича і доктора історичних наук Станіслава Кульчицького, але останню, за словами її автора, зняли з публікації держзамовлення.

В цілому, вони помітно змінилися за змістом, адже у зв'язку з поверненням до 11-річки скоротили всі навчальні програми. У книзі знову на почесне місце виходить термін Велика Вітчизняна війна - він фігурує в назві розділу, який раніше називався «Україна під час Другої світової війни».

«Менше стало інформації про діяльність ОУН, але при цьому не можна сказати, що в підручнику проводиться якась чітка антинаціоналістичні лінія - боротьба повстанців і радянських партизанів у роки війни подані приблизно в рівних частках. Учасників націоналістичного руху називають борцями проти сталінського тоталітаризму, але паралельно згадують в числі колабораціоністів (прислужників окупантів)», - пише видання.

Одна із авторів Олена Пометун в коментарі пояснює деякі аспекти своєї книги:

«Що стосується колабораціоністів з націоналістів, то прямо прислужниками їх у підручнику не називаємо, а констатуємо факти. Говориться, що були різні прояви колабораціонізму - поліцаї, співробітники управ, журналісти, «здійснювалися спроби прислужитися новій владі і з боку лідерів українського націоналістичного руху» (зворотцей ввела, до речі, літературний редактор). Ігри з термінами «Велика Вітчизняна війна» і «Друга світова війна» йдуть уже 20 років, який з них йде в шкільний підручник, залежить від лінії міністерства. Особисто я наполягаю на першому - це данина поваги до літніх людей, для яких війна завжди була тільки Вітчизняної. Найбільше змінився розділ «Україні часів незалежності». Термін «помаранчева революція» більше не застосовується - об'єктивно ті події революцією не були, тому що кардинальних змін не принесли».

Що стосується подій Майдану 2004 року, то вони описані лише кількома абзацами, без оціночних суджень, а визначення «помаранчева революція» не використовується: «Найбільша кількість голосів набрали В. Ющенко і В. Янукович. Але опозиція звернулася до протестних акцій, звинувачуючи владу у фальсифікації підрахунку голосів. За позовом опозиції Верховний суд України визнав результати другого туру недійсними і призначив переголосування. Зрештою на виборах переміг Віктор Ющенко». Опис сучасної історії закінчується обранням президента Віктора Януковича в 2010 році і фразою про те, що він скасував зміни Конституції і України знову стала президентсько-парламентською республікою. Це теж дається без будь-яких оцінок.

«З іншого боку, при описі такого тонкого питання як церковне, від оцінок і натяків не втрималися. Так, автор пише, що «рівень національної свідомості українців» позначається на популярності тих чи інших церков в різних регіонах країни. УПЦ-КП і УАПЦ більш поширені в західних і центральних областях, а в східному і південному регіонах домінує УПЦ-МП», - зазначає видання.

Нагадаємо, у березні 2011 року Табачник заявив, що в нових підручниках історії для 11 класу буде відновлено термін «Велика Вітчизняна війна», а інформація про ОУН-УПА буде подаватися об'єктивно.

Під час презентації підручників для 11 класу міністр освіти і науки, молоді й спорту Дмитро Табачник заперечував свій вплив на їхній зміст.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.